Një fjali fut Ronaldo-n brenda hetimeve të Juventusit. “Letër e famshme që nuk duhet të ekzistojë”

Futboll

Një fjali fut Ronaldo-n brenda hetimeve të Juventusit. “Letër e famshme që nuk duhet të ekzistojë”

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 06:08
Ronaldo

Hetimi që përfshin Juventusin mbi fitimet e supozuara “fiktive” kapitale brenda hetimit “Prisma” ka përfshirë edhe një emër të shquar: Cristiano Ronaldo. Lojtari portugez nuk është në mesin e personave nën hetim, por është përfshirë në transkriptet e përgjimeve që hetuesit gjetën në analizën e negociatave të tregut të Juventusit, të cilat përfunduan në lupë…

Referenca për Cristiano Ronaldon përvijohet mirë në një pasazh që u shfaq mes përgjimeve të ndryshme në të cilën flet qartë për një “kartë të famshme që nuk duhet të ekzistojë teknikisht”, një lloj marrëveshjeje më vete, një marrëveshje private që nuk njihet zyrtarisht dhe që nuk duhet të ekzistojë.

Një linjë hetimi nga hetuesit që fokusohet në dokumente të veçanta, si ato që mund të ekzistojnë në lidhje me marrëveshjen me Cr7, në palosjet e kontratës së depozituar, si dhe në lidhje me çdo pagesë të papaguar…

Një emër “i rëndë” që rikthen hetimin “Prisma” edhe nëse Ronaldo nuk është mes të dyshuarve dhe vihet në pikëpyetje përmes të tretëve. Cr7 bashkohet me emra të tjerë të lojtarëve të përfshirë në negociatat nën vëzhgim. Është Pjanic, është Rovella për të përmendur më të njohurin, por edhe një panoramë të lojtarëve të rinj të nivelit të dytë që do të kishin krijuar atë ‘përçarje’ në favor të buxhetit, mbi të cilin Prokurori po përpiqet të hedhë dritë, duke përdorur edhe përgjimet.

Ishte 10 korrik 2018 dhe kështu Juventus njoftoi blerjen e Cristiano Ronaldos nga Reali në llogaritë e tyre në mediat sociale.

Problem nëse do te konfirmoheshin dyshime dhe akuza mes llogarive të rreme dhe menaxhmentit “të pashëndetshëm” me raporte “fiktive”. Një ‘marrëveshje’ e fitimeve kapitale për t’u verifikuar një nga një, e barabartë me një shifër monstruoze prej rreth 282 milionë eurosh për një numër total prej më shumë se 40 marrëveshjesh për të cilat ata po përpiqen të bëjnë qartësi përfundimtare.

Shifrat e sakta janë vërtet aty, duke rikonstruktuar transaksione anormale të barabartë me 131,564,000 euro në lidhje me bilancin e qershorit 2019, 119,721,000 në atë të 2020 dhe 30,832 milionë euro në atë të 2021.

E gjithë kjo pyetje nuk është pa vështirësi, e cila ka qenë gjithmonë një temë më shumë se delikate dhe komplekse, në të cilën demonstrimi i çdo mashtrimi është shumë i vështirë për shkak të mungesës së parametrave realë “objektivë” mbi vlerën reale të lojtarëve.

Hetimi “Prisma” rrjedh nga puna e kryer nga Covisoc në marrëveshje me Prokurorinë Federale më 27 tetor, për analizën e fitimeve kapitale potencialisht fiktive, të dobishme për rregullimin e vrimave në buxhet. Një hetim i gjerë që nisi për të gjithë futbollin italian, duke identifikuar 62 transferta mbi të cilat duhet sqaruar. Për t’u fokusuar më pas në “trendin” e Juventusit për shkak të këtyre lëvizjeve, 42 që do të përfshinte klubin e Juventusit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat