Vushtrria eliminon Lirinë, një fitore larg elitës

Futboll

Vushtrria eliminon Lirinë, një fitore larg elitës

Nga: K. Goca Më: 21 maj 2022 Në ora: 16:00
Vushtrria eliminon Lirinë, një fitore larg elitës

Vushtrria eliminon Lirinë, një fitore larg elitës së futbollit të Kosovës. FC Vushtrria ka shënuar fitore me penallti me rezultat 5:3 ndaj Lirisë. 

Ndeshja në kohën e rregull përfundoi baras (1:1) po ashtu edhe pas vazhdimeve nuk pati ndryshim rezultati.

Ndeshja u zhvillua me rivalitet mes Lirisë së Prizrenit dhe Vushtrrisë, në kuadër të barazhit për një vend në elitën e futbollit të Kosovës.

Dy skuadra të Ligës së Parë të Kosovës, Liria që përfundoi në vend të dytë në Grupin A dhe Vushtrria po ashtu e dyta në Grupin B, treguan angazhim të madh deri në pikën e fundit.

Pjesa e parë përfundoi ne rezultat 1:0 në favor të Lirisë, në ndeshjen që u zhvillua në stadiumin “18 Qershori” në Klinë.

Liria tregoi lojë më të mirë në 45 minutat e parë dhe shënuan në minutën e 45+3. Futbollisti Liridon Fetahaj shënoi nga penalltia.

Penalltia u akordua pasi gjyqtari Visar Kastrati shikoi VAR-in, u pa që ka pas prekje me dorë.  

Në minutën e 53-të, Labinot Osmani, u tregua gjakftohtë nga penalltia, duke shënuar dhe barazuar rezultatin  1:1.

Në minutën e 107-të, goditet shtylla e majtë e Lirisë, në një tollovi të madhe përfitoi Vushtrria dhe Leart Emini realizoi për 1:2, por pas shikimit të VAR-it, u anulua goli për shkak të pozitës jashtë loje.

Me penallti u përcaktua fituesi, ku me të suksesshëm dolën futbollistët e Vushtrrisë.

Penalltitë, për Vushtrrinë shënuan Labinot Osmani, Leart Emini, Endrit Halili, Kujtim Pantina e Daut Maxhuni dhe për Lirinë realizuan Rroni Gashi, Blendi Memaj, Lorik Rudi, dështon Viktor Kuka.

Vushtrria siguron ndeshjen e dytë t[ë barazhit, ku e pret skuadrën që renditet në vendin e tetë të Superligës së Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat