Koreja e Jugut kualifikohet në frymën e fundit

Futboll

Koreja e Jugut kualifikohet në frymën e fundit

Nga: K. G. Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 17:57
Pamje nga ndeshja

Koreja e Jugut kualifikohet në frymën e fundit në Kampionatin Botëror. Jugokoreanëve iu kreu punë fitorja me rezultat 2:1 ndaj Portugalisë, në ndeshjen e fundit të Grupit H. 

Në minutën e 5-të, Portugalia kaloi në epërsi me golin e Ricardo Horta.

Grupi H

1. Portugalia 3    2    0    1    6:4    6
2. Koreja e Jugut    3    1    1    1    4:4    4
3. Uruguai    3    1    1    1    2:2    4
4. Gana    3    1    0    2    5:7    3

Koreja e Jugut ka barazuar shifrat në minutën e 27-të me golin e Kim Young-Gwon.

Në minutën e 90+1, Hee-Chan realizoi për fitoren e madhe.

Portugalia dhe Koreja e Jugut kualifikohen në të tetën e finales dhe Uruguai e Gana eliminohen.

Koreja e Jugut - Portugalia 2:1

Shënues: Gwon Kim (27'), Hee-Chan (90+ 1) - Horta (5').
Kartona të verdhë: Lee Kang, Hwang Hee-Chan.
Koreja e Jugut: Seung-gyu; Moon-hwan, Young-gwonm, Kyung-won Kwon (Son Jun-Ho 81'), Jin-su; In-beom Hwang (Hwang Hee-Chan 66'), Jung; Kang-in Lee (Hwang Ui-Jo 81'), Jae-sung Lee, Son; Cho (Cho Yu-Min 90+3).
Portugalia: Costa, Dalot, Antonio Silva, Pepe, Cancelo; Neves (Leao 65'), Nunes (Palhinha 66'), Vitinha (Carvalho 82'); Joao Mario (Bernardo Silva 81'), Horta, Cristiano Ronaldo (Andre Silva 65').

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat