Nuk e përballuan humbjen nga shqiptarët/ Serbët bëjnë skandale pas lojës – publikohen videot!

Futboll

Nuk e përballuan humbjen nga shqiptarët/ Serbët bëjnë skandale pas lojës – publikohen videot!

Nga: M.Haziri Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 20:52
Foto nga vendi i ngjarjes

Pas falimentimit të ashpër 2:3 ndaj Zvicrës, Serbia u eliminua nga Kupa e Botës në Katar. Tifozët serbë në Vjenë e lanë më pas zhgënjimin e tyre dhe shkaktuan një skandal me thirrje tronditëse.

Humbja e kombëtares serbe kundër Zvicrës në Kupën e Botës ka gjasa t'i ketë fryrë siguresat e një numri të futbolldashësve me origjinë serbe në Vjenë-Ottakring të premten. 150 tifozë futbolli u mblodhën në Ottakringer Strasse rreth orës 22:00 pasi ekipi i tyre ishte eliminuar, bllokuan rrugën dhe ndezën mjetet piroteknike, shkruan medium gjerman Oe24, përcjell “Bota sot”.

Parrulla për vrasje masive në rrugët e Vjenës

Por kjo nuk është e gjitha: në videot e trazirave dëgjohen slogane nacionaliste, njëra prej të cilave është veçanërisht e frikshme: “Ubi, zakolji, da siptar ne postoji”, që përkthehet përafërsisht si: “Vritni, therni që shqiptarët të mos ekzistojnë më”.

Trazirat u pasuan nga një operacion i gjerë policor, siç njoftoi të shtunën Drejtoria e Policisë së Shtetit.

Oficerët qëlluan me shishe

Oficerët që mbërritën të parët u hodhën mbi ta me shishe. Kur turma filloi të lëvizte, rrugët përreth u bllokuan për një kohë të shkurtër.

Turma donte të marshonte drejt qendrës së qytetit, e cila mund të frenohej”, tha zëdhënësi i policisë Markus Dittrich. Grupi është rrethuar dhe më pas efektivët e policisë kanë përcaktuar identitetin e të pranishmëve. Ata u raportuan. Nuk ka pasur të arrestuar dhe nuk ka të lënduar.

Operacioni i policisë ka përfunduar rreth orës 01:00. U përfshinë zyrtarë nga komanda e policisë së qytetit Ottakring, forca të ndryshme nga sheshet e rrjetit nga rrethe të ndryshme, njësia speciale ËEGA, grupe nga njësia e gatishmërisë dhe oficerë policie nga Departamenti i Transportit Shtetëror i Vjenës./BOTASOT

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat