Spalletti i mahnitur nga Napoli dhe nga një lojtar në veçanti

Futboll

Spalletti i mahnitur nga Napoli dhe nga një lojtar në veçanti

Më: 19 mars 2023 Në ora: 19:13
Spalletti

Trajneri i Napolit, Luciano Spalletti foli me mikrofonat e DAZN në fund të ndeshjes së fituar nga Napoli i tij ndaj Torinos me rezultatin 4-0.

Një sukses që i afron napolitanët me Scudetto-n dhe për këtë janë të bindur edhe lojtarët dhe vetë trajneri, por me të drejtë përpiqet të ruajë qetësinë.

Megjithatë, është e pamundur të mos e pranosh madhështinë dhe forcën e këtij Napoli që bën diferencën në çdo ndeshje të tërhequr zvarrë edhe nga një super Osimhen që sot shënoi sërish dy herë:

“Ai shënon sepse ata që krosojne e vendosin para porte – bën shaka Spalletti. , duke lartësuar edhe ata që krosuan per nigerianin në pozicionin për të shënuar – Një situatë që varet nga vendi ku ndodhet topi dhe atij i pëlqen veçanërisht kalimtari në shtyllën e largët”.

Spalletti shpjegon se ai ishte gjithashtu i befasuar nga një aspekt karakteri i grupit të tij të lojtarëve:

“Ishte hera e shumëfishtë që shkova për të folur me djemtë përpara një ndeshjeje duke pasur idenë se ata mund të jenë të kënaqur dhe në vend të kësaj ata demonstruan edhe një herë se nuk duhet të sepse duan të jenë dikush me fanellën e Napolit”.

Trajneri i Napolit për këtë arsye vlerëson testet e njëfishta të jashtëzakonshme të Kvara-s dhe Osimhen-it, por në të njëjtën kohë dëshiron të nxjerrë në pah testin e njëzetë të jashtëzakonshëm të kapitenit Di Lorenzo:

“Ai është ai që ka karakter dhe personalitet të madh ashtu si Kim dhe të tjerët – shpjegon ai. – Ai arrin të rrënjos qetësinë dhe forcën te shokët e tij”.

Në këtë pikë Spalletti shton: “Di Lorenzo luajti një ndeshje stratosferike, në pjesën e dytë bëri dy-tri goditje presioni në mesfushën kundërshtare si kampion, si jashtëtokësor”.

Spalletti më pas shpjegoi me detaje edhe një herë forcën e këtij Napoli dhe kompaktësinë e tij në momentet vendimtare:

“Di Lorenzo, Anguissa, Lobotka dhe Kim kanë cilësinë e vazhdimësisë, është e vështirë për çdo trajner që t’i lëshojë ata – shpjegoi trajneri toskan

Çfarë bën Kim kam parë të bëjnë disa lojtarë, zgjedh atë që më jep. më shumë rezultate”.

Trajneri i Azzurrit nuk ndalet dhe evidenton edhe një herë cilësitë e individëve, jo vetëm nga ana teknike, por mbi të gjitha nga ajo mendore:

“Di Lorenzo ka personalitet dhe karakter të madh, këta lojtarë. këtu arrijnë të rrënjosin qetësinë dhe forcën”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat