Joachim Low, zgjedhja e parë për pankinën e Arsenal - Bota Sot
Joachim Low, zgjedhja e parë për pankinën e Arsenal

Futboll

Joachim Low, zgjedhja e parë për pankinën e Arsenal

Më: 8 mars 2018 Në ora: 13:40
Joachim Low

Joachim Low është i pari në listën e kandidatëve që mund të marrin postin e trajnerit në pankinën e Arsenal, me Arsene Wenger që duket pranë lamtumirës në fundin e sezonit.

Sipas asaj që raporton ESPN, trajneri francez që ndodhet në Londër prej 22 vjetësh duket se nuk ka më përkrahjen e dikurshme dhe kjo është shprehur edhe nga një pjesë e futbollistëve, që nuk po pëlqejnë zgjedhjet e tij taktike. Nën presion duken edhe drejtruesit e klubit, që prej kohësh janë në shënjestër nga të gjitha mediat ishullore.

Rinovimi që përfitoi pas finales së FA Cup të fituar me Chelsea një vit më parë është i vlefshëm deri në verën e vitit 2019, por me shumë gjasa mund të ndodhë një zgjidhje konsensuale. Ndërsa kandidatët që përfliten për të marrë vendin e tij është Jardin i Monaco dhe Rodgers që drejton Celtics, por më së shumti po preferohet Joachim Low.

58-vjeçari që drejton kombëtaren gjermane që nga viti 2006, ku nisi detyrën si zëvendës i Klinsman ka një reputacon të mirë dhe preferohet shumë edhe nga drejtuesit e Arsenal. Low është nën kontratë me federatën gjermane deri në 2020, por qëndrimi i tij në pankinën e Gjermanisë do të varet shumë edhe nga rezultatet në finalet e Botërorit të Rusisë.

Joachim nuk drejton një klub që nga viti 2004, ndërkohë politika e re e Arsenal është që duke filluar nga viti i ardhshëm roli në pankinë do të jetë vetëm trajner dhe jo manaxher, siç ka bërë Wenger në këto 22 vite.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test