Reina pranë Milanit, tension mes Donnarumma dhe Mirabelli - Bota Sot
Reina pranë Milanit, tension mes Donnarumma dhe Mirabelli

Futboll

Reina pranë Milanit, tension mes Donnarumma dhe Mirabelli

Më: 13 mars 2018 Në ora: 15:56
Gianluigi Donnarumma

Milani është gati për të formalizuar blerjen e Pepe Reina, portierit që vjen nga Napoli, si transferim i lirë. Dje u fol në lidhje me ekzaminimet mjekësore të kryera nga spanjolli në emër të kuqezinjve, me drejtuesit e këtyre të fundit, që duan të jenë të mbrojtur kundër largimit të paparashikuar të Gianluigi Donnarumma. Dihet tashmë se sa e madhe është dëshira e portierit në fjalë për të luajtur edhe rolin e një portieri të dytë, sidomos duke pasur parasysh angazhimin me Milanin (kontratë deri në vitin 2020, me opsion deri në vitin 2021 dhe 3 milion euro neto për sezon). Megjithatë, mjaft e mërzitur nga ky veprim ka mbetur familja “Donnarumma”. Sipas raporteve nga “La Gazzetta dello Sport”, Antonio, Alfonso dhe babai nuk do ta donin këtë veprim të klubit, që shihet si një ftesë për ndryshim kursi. Nga ana e vet, Milani mund të bëjë pa një Gigio të madh, sidomos nëse ka vend uljeje në Ligën e Kampionëve, duke hapur derën për një skenar në terren, që Raiola të bëjë shitjen e madhe në Europë.

Nga ky veprim preket edhe Antonio Donnarumma, aktualisht vëllai i dytë, sidomos në sajë të “aksidentit” që pësoi Storari, çka e lejoi atë të marrë kënaqësinë e të luajturit kundër Interit, në Kupën e Italisë, dhe “Europa League”, ndaj Ludogorets. Klubi kuqezi do të jetë i gatshëm të sakrifikojë portierin e datëlindjes 1999, në mënyrë që presidenti Li Yonghong të përfitojë të paktën 70 milionë euro, jo më pak. Në rastin e një lamtumire të dyfishtë, me Reinën titullar, do të ishte Plizzari, 18-vjeçar, aktualisht në huazim te Ternana e Seria B, që do të ishte i gatshëm nga stoli. Një situatë ende për t’u përcaktuar, por me siguri, duke blerë Reina, Milani siguron një portier tjetër me nivel absolutisht profesional. Pra, nuk mund të ketë vend për dy “violina të para”, spanjolli dhe Gigio. Sidoqoftë, do të shohim si do të rrjedhin ngjarjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test