1950: Mrekulli moderne

Historia

1950: Mrekulli moderne

Më: 10 shkurt 2021 Në ora: 07:40
Foto ilustruese

Këtë vit, njerëzit në të gjithë botën do të marrin vaksinën kundër Covid-19.

Por në vitet 1950, zhvillohej një tjetër garë për të vënë nën kontroll një tjetër sëmundje globale shkatërrimtare: poliomelitin, një sëmundje që prek sidomos fëmijët, shkakton paralizë të shtyllës kurrizore dhe respiratore dhe nuk ka kurë.

Rastet e poliomelitit u rritën shumë në mesin e shekullit 20, kur në SHBA u regjistruan 57628 raste vetëm në vitin 1952.

Dhe brenda 10 vitesh sëmundja ishte çrrënjosur pothuaj krejtësisht, falë prodhimit të vaksinave të poliomelitit – e para ndër të cilat u krijua prej virologut amerikan Dr. Jonas Salk – dhe programeve masive të vaksinimit që pasuan.

Kjo vajzë e vogël merr një pamje prej guximtareje teksa merr vaksinën e poliomelitit, edhe pse, qartësisht jo e bindur prej posterit në krah që thotë: “Eshtë qejf!” / bota.al

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat