Shqipëria në vitin 1921

Historia

Shqipëria në vitin 1921

Nga: Ilir Ikonomi Më: 1 korrik 2022 Në ora: 20:27
Pamje të Shqipërisë së vitit 1921

Zvicerani Eugène Pittard dhe gruaja e tij Nowlle Roger bënë disa fotografi të rralla gjatë udhëtimit nëpër Shqipëri mes gushtit dhe tetorit 1921.

Pittard ishte adhurues i Shqipërisë dhe i erdhi asaj në ndihmë në çaste mjaft të vështira - në konferencën e Paqes në Paris dhe më vonë, kur Shqipëria do të pranohej në Lidhjen e Kombeve në Gjenevë, më 17 dhjetor 1920.

Në atë kohë ai ishte zëdhënës i Lidhjes.

Image
Pamje të Shqipërisë së vitit 1921

Pittard ndihmoi edhe për organizimin e Kryqit të Kuq Shqiptar.

Gruaja e tij Nowlle Roger ishte gazetare dhe shkrimtare dhe e shoqëronte të shoqin gjatë udhëtimeve të tij antropologjike nëpër Ballkan.

Fotografitë janë të Muzeut Etnografik të Gjenevës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat