Le Journal (1914)/Dorëheqja e Ismail Qemalit nga qeveria e përkohshme shqiptare

Historia

Le Journal (1914)/Dorëheqja e Ismail Qemalit nga qeveria e përkohshme shqiptare

Aurenc Bebja, Francë Nga Aurenc Bebja, Francë Më 11 tetor 2018 Në ora: 14:44
Artikulli

“Le Journal” ka botuar, të premten e 24 janarit 1914, në faqen n°4, një shkrim mbi dorëheqjen e Ismail bej Qemalit nga qeveria e përkohshme shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Dorëheqja e Ismail Qemalit

Vlorë, 22 janar.

Komisioni i Kontrollit pati marrë, pak ditë më parë, një deklaratë nga Ismail Qemali, ku saktësohej se ai ishte i gatshëm, për të mirën e vendit, të jepte dorëheqjen.

Sot, i ftuar nga komisionerët për t’i dhënë fund kësaj çështjeje, Ismail Qemali i dorëzoi komisionit të kontrollit kompetencat e tij me qëllim çlirimin e Shqipërisë nga çrregullimi dhe krijimin e një qeverie të vetme për të.

Një proçesverbal u hartua dhe pastaj u nënshkrua nga ministrat dhe anëtarët e Komisionit të Kontrollit.

Shkrimi i plotë: Le Journal (1914)/Dorëheqja e Ismail Qemalit nga qeveria e përkohshme shqiptare

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat