Le Figaro (1929) / Sëmundja e stomakut e mbretit Zog si pasojë e punës së konsiderueshme të realizuar prej tij

Historia

Le Figaro (1929) / Sëmundja e stomakut e mbretit Zog si pasojë e punës së konsiderueshme të realizuar prej tij

Nga: Aurenc Bebja Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 07:34
Shkrimi i “Le Figaro”

“Le Figaro” ka botuar, të hënën e 14 janarit 1929, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me gjendjen shëndetësore të mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Gjendja shëndetësore e mbretit të Shqipërisë

Tiranë, 13 janar.

Mbreti Zog, i cili për njëfarë kohe ka vuajtur nga një sëmundje e lehtë në stomak, është ekzaminuar nga dy mjekë vjenezë, specialistë të sëmundjeve të brendshme, Zotërinjtë Richard Bauerxet dhe Holzknecht.

Këta të dy kanë deklaruar se kjo sëmundje e stomakut vinte si pasojë e punës së konsiderueshme të realizuar nga sovrani dhe mungesës së ushtrimit (fizik) prej tij.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1929-semundja-e-stomakut-e-mbretit-zog-si-pasoje-e-punes-se-konsiderueshme-te-realizuar-prej-tij/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat