Flet Sadri Ramabaja: Në ndarjen e Kosovës, përveç krerëve të SHIK-ut, ishin të implikuar edhe një pjesë e mirë e drejtuesve të LDK-së

Intervista

Flet Sadri Ramabaja: Në ndarjen e Kosovës, përveç krerëve të SHIK-ut, ishin të implikuar edhe një pjesë e mirë e drejtuesve të LDK-së

Hava Orana Xhukolli Nga Hava Orana Xhukolli Më 17 nëntor 2021 Në ora: 17:13
Hashim Thaçi, Sadri Ramabaja; foto ilustrim nga "Bota sot"

Dr. Sadri Ramabaja në një intervistë dhënë për gazetën ‘Bota sot’ ka folur rreth agjentëve të AKI-së që kishin dëshmuar kundër tij dhe qëllimet që kishin ndaj tij. Ai po ashtu ka folur edhe për shtyrjen e shpalljes së pavarësisë dhe thotë se kjo u bë qëllimisht nga Hashim Thaҫi. Ramabaja ka folur po ashtu edhe tentimet për ndarjen e territorit të Kosovës dhe humbjet që mund të pësonte Kosova në këtë rast. Ai ka folur edhe për përfshirjen e kryeministrit shqiptar Edi Rama në ndarjen e Kosovës, e po ashtu edhe përpjekjet ruse për të ndërhyrë në territorin e Kosovës.

“Bota sot”: Pak ditë më parë keni deklaruar se shpallja e pavarësisë është shtyrë për dy vite. Kush është fajtori për këtë?

Dr. Sadri Ramabaja:
Më 23 mars 2005 ishte zgjedhë kryeministër i Kosovës Dr Bajram Kosumi. Atëbotë kryeparlamentar ishte Dr.NexhatDaci, tashmë është sekret publik, se mundësitë dhe përgatritjet ishin bërë që pavarësia të shpallej në pjesën e parë të vitit 2006. Ishin krerët e SHIK-ut, mbi të gjitha Hashim Thaçi, atëherë kryetar i Partisë Demokratike, ai që kishte ndikuar që ky proces të shtyhej për më vonë, duke sinjalizuar qartë se ishte i interesuar me çdo kusht që atë çast historik ta përvetësojë, ashtu si edhe bëri.

“Bota sot”: Cili ishte qëllimi kryesor i ‘dy agjentëve të AKI-së’ që dëshmuan kundër teje?

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat