Përflitet si babai i Vuçiqit, Musliu flet për median ndërkombëtare: Është e neveritshme, ja si e njoha nënën e tij

Intervista

Përflitet si babai i Vuçiqit, Musliu flet për median ndërkombëtare: Është e neveritshme, ja si e njoha nënën e tij

Më: 14 nëntor 2023 Në ora: 07:09
Fahri Musliu

Fahri Musliu, është gazetar i respektuar nga Prishtina, korrespondent shumëvjeçar i Rilindës dhe mediave të tjera të Prishtinës nga Beogradi, më vonë edhe Glas Amerika e, redaksia shqiptare e BBC-së, Radiotelevizionit të Kosovës , bashkëpunëtor i Al Jazeera Balkans . Ai është një nga bashkëthemeluesit e Shoqatës së Pavarur të Gazetarëve të Serbisë. 

Për 13 vjet u bë një fushatë shpifëse kundër tij në Kosovë dhe Beograd, por edhe në disa portale të errëta kroate. Ai u vlerësua si babai biologjik i presidentit serb Aleksandar Vuçiq, për herë të parë në të përjavshmen e Beogradit në vitin 2010. Më pas ky trillim u përdor për qëllime të ndryshme me vite të tëra, kështu që në fillim të fushatës parazgjedhore emri i kolegut të tij Musliu më së shpeshti shqiptohej nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq, duke u bërë viktimë e gjoja opozitës.

Fahri Musliu për Al Jazeera tregon se si e përjeton etiketimin dhe grumbujt e shpifjeve që pasojnë familjen e tij.

Emri dhe reputacioni juaj si gazetar po përdoret nga regjimi serb në fushatën zgjedhore, duke akuzuar opozitën se gënjejnë se si jeni babai biologjik i Aleksandër Vuçiqit. Nuk është hera e parë që përballesh me këtë etiketë?

Sigurisht që nuk është hera e parë, sepse emri im përmendet prej 13 vitesh në media të ndryshme dhe në mesin e qytetarëve anembanë Ballkanit, si ato të serialeve spanjolle apo turke dhe mesa duket nuk do të jetë as hera e fundit. Emri dhe reputacioni im si gazetar tani po përdoret nga regjimi serb, duke akuzuar opozitën si kaq të ligë dhe duke sulmuar presidentin në mënyrë monstruoze. Dhe presidenti Vuçiq reagoi ndaj disa shpifjeve të portaleve të panjohura dhe brenda pak ditësh përmendi emrin tim disa herë në disa dalje televizive. Më vonë u shfaq edhe një video me babain e tij, nuk e di për çfarë arsye. Ajo video po qarkullon në rrjetet sociale dhe portale dhe Vuçiq dëshmon se unë nuk jam babai i tij, gjë që shkaktoi një ortek reagimesh në Serbi dhe Kosovë dhe në mbarë Ballkanin.

Më e neveritshmja ishte një deklaratë e shkruar e shefit të kabinetit të presidentit të Kosovës në platformën X, e cila u raportua nga pothuajse të gjitha mediat në Kosovë. Për këtë ka pasur reagime të ashpra nga një koleg dhe disa personazhe të tjerë publikë që kërkuan dorëheqjen e tij, dhe vajza ime, e cila është gazetare, ka reaguar shumë ashpër, në një tekst të gjatë në Facebook. Ishte një deklaratë monstruoze e një personi nga Kosova në TV Top News nga Tirana. Kjo është në fakt atmosfera e krijuar nga përsëritja e shpifjeve.

Të flasësh për origjinën kombëtare të dikujt, i cili është babai ose nëna e tij dhe të kërkosh që ajo të përcaktohet me analiza të ADN-së, duke e bërë çështje kombëtare – është dëshmi e gjendjes mendore dhe e frustrimit të njerëzve dhe shoqërisë në tërësi. Kjo po ndodh në Serbi, në Kosovë, dhe për mrekulli edhe në Shqipëri, që është dëshmi se këta njerëz ende jetojnë në një lloj marrëdhënie fisnore sipas përkufizimit të gjakut dhe të tokës.

A keni folur me dikë për atë shpifje, që sigurisht ka pasur një ndikim serioz në familjen tuaj?

Nuk kam dashur ta komentoj atë deklaratën e parë të presidentit Vuçiq në të cilën më përmend emrin, sepse është e neveritshme të komentoj dhe të merrem me shpifje, kushdo qoftë. Është e mjerë dhe e mjerë, e trishtueshme dhe primitive dhe shumë e papërgjegjshme kur, para së gjithash, politikanët, por edhe gazetarët, merren me thashetheme, trillime, shpifje dhe intimitetin e të tjerëve, për hir të ndonjë interesi dhe pafuqie personale, të pistë, pa duke menduar se po u shkaktojnë dëme të mëdha, fyerje dhe dhimbje mendore personave të tjerë të përmendur. Kjo është dëshmi e zhgënjimit dhe pafuqisë së tyre, veçanërisht politikanët. Le të argëtohen me budallallëqe serbët dhe shqiptarët dhe ballkanasit, pasi i ka në gjak të merren me thashetheme, shpifje dhe jetë të tjerëve deri në një trans kolektiv. Kjo dëshmon se ata nuk kanë jetë private, nuk kanë identitet personal dhe profesional.

Nuk e kam takuar asnjëherë Aleksandër Vuçiqin, e vetmja gjë është se disa vite më parë kam kërkuar disa herë, përmes shërbimit të kontaktit të tij mediatik, të më priste për të diskutuar për këtë shpifje, por vetëm një herë mora përgjigjen se “presidenti nuk mund të marrë. unë, sepse jam shumë i zënë”.

U detyruat ta mohoni trillimin?

E përsëris, nënën e tij Angjelinën e kam njohur që nga viti 1985 apo 1986, si dhe me dhjetëra kolege, gazetare nga i gjithë vendi i mëparshëm, kur jemi takuar për herë të parë në Kuvendin e RSFJ-së apo Serbisë, prej nga kemi raportuar si korrespondent, ajo për RTV Novi Sad, dhe unë për të përditshmen e Prishtinës Rilindja . Ai bashkim në kuvende zgjati deri në shpërbërjen e ish-Jugosllavisë dhe formimin e Republikës së re Federative të Jugosllavisë. Ishte një grua me klas, e arsimuar dhe e kulturuar, një gazetare e vërtetë profesioniste, një kolege dhe shoqe e sinqertë, një grua e mirë dhe një nënë shumë e përkushtuar. Dhe më vjen keq që edhe ajo në kohët e vjetra ka përjetuar trauma të tilla nga njerëz të pandershëm, të cilëve nuk u intereson e vërteta dhe faktet.

A është falsifikuar edhe biografia juaj?

Nuk kam punuar asnjëherë në Televizionin e Serbisë (Radiotelevizioni i Beogradit apo Radiotelevizioni Novi Sad), as në Tanjug, siç deklarojnë disa psikopatë, apo shkruajnë media të ndryshme, madje dikush përmend se kam ardhur në Beograd në vitin 1968. Dhe e vërteta është kjo e mëposhtme, të cilën e përsëris për të disatën herë, edhe pse faktet nuk janë të rëndësishme për individët dhe disa media, për të mos folur për rrjetet sociale. Pas mbarimit të shkollës së mesme, në qershor të vitit 1967, më 1 nëntor, fillova punë si mësues në Shkollën Fillore “29. Nëntor” në fshatin Brodosavcë, komuna e Dragashit. Aty punova deri në fund të nëntorit të vitit 1969, kur hyra në APJ. Pas kryerjes së shërbimit ushtarak më 28 prill 1971, vazhdova të punoj në të njëjtën shkollë deri në mes të tetorit 1972, kur erdha në Beograd për të studiuar. Më 1 nëntor 1972 fillova punë krahu në Pastërti Komunale të Beogradit, gruan time e lashë në shtëpi me një fëmijë gjashtëmuajsh dhe një nënë plakë. Dhe tani si mund të jem babai i Aleksandër Vuçiqit, i cili ka lindur më 5 mars 1970?

Në Kosovë, si dhe në Serbi, keni shprehur pikëpamjet tuaja shpesh të padëshiruara. A ka vazhduar fushata për të shpifur dhe vënë në pikëpyetje pikëpamjet tuaja, nën dritën e gënjeshtrave të reja të shqiptuara dhe të transmetuara publikisht?

Unë jam vetvetja dhe gjithmonë, që në shkollën e mesme, shpreh pikëpamjet e mia të sakta për mua dhe të padëshirueshme për dikë, sidomos për të ashtuquajturit turbopatriotë të të dy krahëve, të cilëve patriotizmi u shërben për të mbuluar të metat dhe paaftësinë e tyre.

Për shkak të pikëpamjeve të mia, jam shpesh në shënjestër të patriotëve vigjilentë dhe kritikëve të gjithçkaje që ekziston, të cilët e bëjnë këtë për disa interesa meskine personale dhe përfshihen në fushata të ashpra, pa zgjedhur të bashkëpunojnë, për të cilat paguaj një çmim të lartë. Unë, si dhe fëmijët e mi, të cilët i kam rritur me atë frymë, se e vërteta, sinqeriteti, morali, ndershmëria janë virtytet më të mëdha njerëzore, pavarësisht se jetojmë në një kallam ku mbretëron imoraliteti, gënjeshtra, provincializmi dhe në të gjithë hapësirën ballkanike, ku njerëzit nuk kujdesen për veten dhe problemet e tyre, por sillen me të tjerët në mënyrë shumë vulgare dhe korruptive.

A shihni ndonjë mundësi që aktualizimi i gënjeshtrave të vjetra t’i sjellë dikujt ndonjë të mirë në kuptimin politik?

Nuk shoh asnjë mundësi. Përkundrazi, sjellin të keqen sepse shkaktojnë urrejtje, hakmarrje, dhunë e deri edhe linçim, siç po ndodh me mua. Sepse, për shoqëritë imorale dhe primitive, ringjallja e gënjeshtrave dhe shpifjeve të vjetra është argëtim, ushqim shpirtëror dhe kurë për zhgënjimin. Ballkanasve u pëlqen të kënaqet me vuajtjet e të tjerëve sipas thënies popullore “le të blejë lopa e komshiut”.

A keni mbështetjen e kolegëve profesionistë nga Kosova dhe Serbia?

Fatkeqësisht nuk kam asnjë, me përjashtime. Jo më kolegjialitet, solidaritet respekti. Mediat filluan linçimin tim, fillimisht në Serbi, pastaj në Kosovë dhe në pjesë të tjera të Ballkanit. Në vitin 2010, ata transferuan disa artikuj nga revista Tabloid i Milovan Brkić  -it, dhe në tetor 2014, një pjesë e tekstit nga një portal shumë problematik kroat ( Dnevno.hr ), pa kontrolluar faktet dhe duke përdorur sistemin “copy paste”, filluan një orteku. Pastaj mediat në Kosovë më linçuan për pesë ditë, madje edhe redaktorët e portalit të Radio Televizionit të Kosovës, korrespondent i të cilit isha tetë vjet, deri në fund të vitit 2014. Me kërkesë të drejtorit të përgjithshëm, ata ndërhynë në Wikipedia dhe falsifikuan biografinë e Aleksandar Vuçiqit, duke shkruar se unë kam qenë babai i tij biologjik dhe që e kanë publikuar në portalin e tyre. Kështu më tha personi që e zbatoi atë urdhrin e drejtorit, por ajo u largua shpejt nga ajo kompani. Kjo është dëshmi se gazetarisë dhe gazetarëve i mungon profesionalizmi, sepse nuk njohin as standarde, as etikë.

Kur filloi ajo gjueti më e madhe në vitin 2014, në Kosovë dhe në Shqipëri kishte gazetarë që me shkrimet e tyre morën anën time në “mbrojtjen time”, pra në mbrojtje të së vërtetës, por jo Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës. Disa vite më vonë ka pasur reagime edhe në Serbi, kanë reaguar NUNS, Danas , revista NM dhe disa portale të tjera, të cilat kanë transmetuar intervistën tonë të publikuar në portalin Remarker në vitin 2017, në të cilën kam paraqitur faktet. Por mediat e tjera nuk u interesuan për këtë dhe ata vazhduan rrugën e tyre.

Kur folëm saktësisht gjashtë vjet më parë, ju përmendët se po mendonit të largoheni nga Kosova, të kërkoni azil. Ju ndoshta nuk mendoni kështu tani. Pastaj familja juaj kishte probleme. si është sot?

Po, e kam thënë se jo për veten time, por për fëmijët dhe nipërit e mi 10 dhe 15 vjeç që u bënë cak i sulmeve, ofendimeve dhe traumatizimeve sepse “xhaxhai i tyre është serb”. Megjithatë, tani nuk mendoj kështu, sepse kam një mbështetje të madhe nga familja ime, dhe nipërit e mi janë rritur, kështu që ata e kuptojnë të vërtetën dhe mund të merren me këtë marrëzi.

Si i shihni sot marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës, negociatat për të ardhmen duket se kanë rënë?

Dëshmia më e mirë e këtyre marrëdhënieve është sjellja e politikanëve, qytetarëve dhe mediave të të dyja palëve. Edhe pas 24 vitesh nga përfundimi i luftës, marrëdhëniet nuk janë përmirësuar, për më tepër distanca dhe urrejtja janë thelluar. Kohë më parë kemi pasur një depërtim të një grupi terrorist në territorin e Kosovës, në Manastirin e Banjskës, për hir të “mbrojtjes së serbëve”. Disa njerëz vdiqën atëherë. Kur politikanët që janë në gjendje të zgjidhin keqkuptimet, akuzojnë njëri-tjetrin dhe deklarojnë se nuk besojnë apo gënjejnë se të tjerët duan luftë… Për këtë nuk duhet të presim asgjë të mirë.

Fatkeqësisht, ato negociata quajtën dialog – nuk e di pse kur Serbia nënshkroi kapitullimin në Kumanovë në qershor të vitit 1999 – kur Kosova shpalli pavarësinë në shkurt 2008 dhe u njoh nga më shumë se 110 vende. Këto negociata zgjasin shumë dhe pa rezultate konkrete, sepse secila palë akuzon tjetrën si fajtore sepse nuk respekton marrëveshjen. Bashkimi Evropian, si dhe i gjithë komuniteti perëndimor, janë treguar të pafuqishëm për ta përshpejtuar atë proces, ose kanë ndonjë interes të tyren dhe e gjithë kjo është në dëm të shqiptarëve dhe serbëve, mbi të gjitha serbëve. në Kosovë që janë pengje të politikës së Beogradit dhe Prishtinës dhe jetojnë mes kudhërave dhe çekiçëve.

Unë mendoj se SHBA-ja dhe BE-ja më në fund e kanë kuptuar se duhet të shpejtojnë zgjidhjen e atyre marrëdhënieve për hir të interesave të tyre dhe për të mirën e qytetarëve të Kosovës dhe Serbisë.

Ju është atribuar që punoni për Agjencinë Serbe të Sigurisë dhe Informacionit, se keni punuar për Sigurimin e Shtetit, pastaj për Sigurimin, ndoshta edhe për amerikanët (përveç Zërit të Amerikës ) . Mund ta mbyllim bisedën me një ekskluzive: për kë punoni në të vërtetë?

Po, kështu thonë sërish të ashtuquajturit ekspertë, të ditur të gjithë për të tërhequr vëmendjen e publikut dhe për të kuruar komplekset e tyre. Disa shqiptarë nga Kosova, por edhe nga Maqedonia e Veriut thonë se unë jam bashkëpunëtor i UDB-së sepse kam jetuar në Beograd për një kohë të gjatë, shpirtmbajtës të kombit të tyre, që është identiteti i tyre kryesor, sepse ata nuk kanë të tyren personale. dhe identitetin profesional, pra mbulohen me kombin. Dhe se unë isha bashkëpunëtor dhe oficer i lartë i Sigurimit shqiptar që u dërgua në Beograd me detyrë, bufoni i njohur dhe ish bashkëpunëtor i DB-së, Dejan Luçiq, i cili në vitet 70-80 foli në një TV. emisioni Shërbimet, ka përcjellë aktivitetet “armiqësore” të diasporës së Kosovës në Evropë. Madje ai tha në atë emision televiziv, regjistrimi i të cilit po qarkullon në YouTube, se shërbimi ka marrë mostra nga gota ime nga e cila po pija ujë në një lokal dhe në bazë të analizave të ADN-së ka ardhur në përfundim se unë isha ” babai i Aleksandër Vuçiçit”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat