Eksperti amerikan me mesazhe të fuqishme, tregon skenarin e dialogut – jep një porosi të “ashpër” ndaj Serbisë për çështjen e dinarit!

Intervista

Eksperti amerikan me mesazhe të fuqishme, tregon skenarin e dialogut – jep një porosi të “ashpër” ndaj Serbisë për çështjen e dinarit!

Majlinda Haziri Nga Majlinda Haziri Më 29 shkurt 2024 Në ora: 07:57
Eksperti amerikan, Alon Ben-Meir

Eksperti amerikan në shkenca politike Alon Ben-Meir, në një intervistë për gazetën “Bota sot” ka thënë se situata në Kosovë është stabile dhe se nuk do të ketë trazira.

Sipas tij, dialogu mes dy vendeve do të vazhdojë edhe për një kohë.

Ben-Meir, konsideron se çështja e dinarit do të mbetet e pandryshueshme.

Ndërsa, për arrestimin e Radoiçiqit, profesori thotë që INTERPOL do ta gjejë shumë shpejt dhe do të merr dënimin e duhur.

Intervista e plotë:

Gazeta “Bota sot”: Si e komentoni situatën politike në Kosovë?

Alon Ben Meir: Kushtet e brendshme politike të Kosovës janë stabile dhe nuk do të ketë asnjë destabilitet politik dhe sigurisht nuk do të ketë trazira. Sa i përket pozitës politike të Kosovës në sytë e bashkësisë ndërkombëtare, ajo mbetet në thelb solide. Edhe pse Kosova është njohur nga mbi 100 vende, duke përfshirë SHBA-të dhe shumica e shteteve anëtare të BE-së, duke pasur parasysh se gati 100 vende të tjera ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe nuk është njohur nga KS i KB-së, ndikimi dhe ndikimi i Prishtinës në skena globale janë të kufizuara. Kjo mund dhe do të korrigjohet me kalimin e kohës përderisa Kosova fokusohet në forcimin e institucioneve të saj demokratike vendase, të cilat, më shumë se çdo gjë tjetër, e forcojnë pavarësinë e saj dhe i bëjnë presion Serbisë për të zbutur pozicionin e saj ndaj Kosovës pasi pavarësia e saj bëhet e pakthyeshme, gjë që do ta bëjë Beogradi. pranoni përfundimisht.

Gazeta “Bota sot”: Së fundmi edhe INTERPOL-i ka lëshuar një urdhër arresti kundër Radoiçiqit dhe terroristëve të tjerë të përfshirë në sulmin e 24 shtatorit muaj më parë. Si e shihni këtë situatë? Sa larg jemi nga arrestimi?

Alon Ben Meir: Besoj se është e nevojshme që INTERPOL të lëshojë një urdhër arresti ndaj Radoiçiqit; ai padyshim duhet të përballet me akuzat penale kundër tij dhe të dënohet në përputhje me ligjet përkatëse nëse ai shpallet fajtor. Është e vështirë të thuhet se kur mund të kapet ai, por zakonisht, INTERPOL është mjaft efektiv në gjetjen dhe përfundimisht arrestimin e të dyshuarit. Megjithatë, kjo varet nga ashpërsia dhe shtrirja e krimit dhe sa kohë dhe burime janë të gatshëm të investojnë për kapjen e një të dyshuari të tillë.

Gazeta “Bota sot”: E rëndësishme është edhe çështja e dinarit; cili është qëndrimi juaj për këtë situatë? A duhet ta mbajë Kosova këtë vendim?

Alon Ben Meir: Nuk besoj se kryeministri Kurti mund të ndryshojë mendim për këmbimin valutor pasi kjo do të shihet si një tërheqje dhe dobësi që ai nuk mund ta përballojë, sidomos për shkak të zgjedhjeve të ardhshme. Thënë kështu, Kurti duhet të tregojë fleksibilitet dhe të lejojë një periudhë tranzitore 4-6 mujore dhe ta bëjë këtë në koordinim të plotë me përfaqësuesin e BE-së. Nuk mund të theksohet sa duhet se sa e rëndësishme është që Kurti të punojë krah për krah me BE-në për një sërë arsyesh, më e pakta prej të cilave është miratimi i BE-së për këmbimin e valutës.

Gazeta “Bota sot”: Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është ende temë diskutimi. Sipas jush, sa afër jemi deri në finalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve?

Alon Ben Meir: Dialogu direkt dhe indirekt ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë edhe për një kohë të gjatë. Për Serbinë, është e rëndësishme që dialogu të vazhdojë për të fituar disa favore nga BE. Megjithatë, presidenti Vuçiq nuk ka ndërmend të bëjë ndonjë lëshim të rëndësishëm, veçanërisht njohjen e pavarësisë së Kosovës. Për Kosovën, është gjithashtu thelbësore të tregojë se është gjithmonë e gatshme dhe e hapur për të negociuar me Serbinë dhe të përgatitet për të bërë lëshime përderisa Serbia reciproke. Natyrisht, ata duan të ruajnë dialogun mes dy vendeve pasi që do t'i shërbejë jo vetëm interesit kombëtar të Serbisë dhe Kosovës, por edhe interesit gjeostrategjik të BE-së, pasi zgjidhja e konfliktit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të ndihmonte në stabilizimin e rajonit dhe parandalimin e Rusia nga thellimi i konfliktit mes dy vendeve për t'i shërbyer interesit të saj kombëtar në kurriz të tyre.

Gazeta “Bota sot”: Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se pas zgjedhjeve në Bashkimin Evropian do të ketë një ndërmjetës të ri që do të marrë përsipër dialogun Kosovë-Serbi. A do të ketë ndryshime nëse kjo ndodh?

Alon Ben Meir: Çdo ndërmjetës i BE-së do të ndjekë objektivin e përgjithshëm të BE-së, që është përmirësimi i konfliktit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Dallimi do të jetë në stilin dhe prioritizimin e çështjeve të ndryshme konfliktuale. Megjithatë, shpresa ime është se përfaqësuesi i ri i BE-së do të ketë mësuar një ose dy gjëra nga përvojat e Borell dhe Lajçak. Unë besoj se ata kanë kafshuar më shumë se sa mund të përtypin në vend që të fokusohen në një çështje në një kohë bazuar në reciprocitetin. Kjo do të thotë, negociatat përfshijnë dhënie-marrë, ku rezultatet janë reciprokisht të dobishme. Nuk ka qenë kështu në të kaluarën.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat