Disa mënyra për të pastruar trupin tuaj në mënyrë natyrale

Këshilla mjekësore

Disa mënyra për të pastruar trupin tuaj në mënyrë natyrale

Më: 14 janar 2021 Në ora: 15:16
Foto Ilustrim

Deri në  80% të sistemit tonë imunitar është e përqendruar në zorrë. 

Nëse trupi ynë është detoksifikues i duhur dhe bakteret e dobishme janë në ekuilibër në zorrën tonë, ne kemi superfuqinë natyrore që t’i rezistojmë ftohjeve dhe gripit pa antibiotikë, pretendojnë shkencëtarët . 

Disa ushqime gjithashtu mund të na ndihmojnë të pastrojmë gjakun tonë nga metalet e rënda dhe të parandalojnë mpiksjen e gjakut, dhe disa mund të luftojnë erën e keqe të gojës si profesionist.

Më poshtë keni disa këshilla të provuara për largimin e toksinave nga trupat tanë. 

Dhe ne do të dëshironim që ju t'i hidhni një vështrim së bashku me ne.

1. Avokadot heqin kimikatet nga mëlçia.

Këto energji ushqyese ulin kolesterolin dhe zgjerojnë enët e gjakut, ndërsa bllokojnë toksicitetin shkatërrues të arterieve. 

Avokadot përmbajnë një lëndë ushqyese të quajtur glutathione, e cila bllokon të paktën 30 kancerogjene të ndryshëm ndërsa ndihmon mëlçinë të detoksifikojë kimikatet sintetike. 

Për njerëzit me presion të lartë të gjakut, këto fruta janë veçanërisht të vlefshme, pasi ndihmojnë në uljen e tij në mënyrë natyrale dhe ndihmojnë në shmangien e rrezikut të sëmundjes së  zemrës dhe goditjes në tru.

2. Ananasi ul kolesterolin.

Ananasit janë një frut që përmbajnë djegës natyral të yndyrave bromelain , i cili ndihmon trupin tonë të shpërbëjë proteinat dhe t’i tretë ato. 

Ananasit janë veçanërisht të efektshëm në prishjen e kolesterolit dhe largimin e tij nga trupi. Ata hollojnë gjakun dhe prishen mpiksjet e gjakut. 

Ananasit janë më të mirë nëse nuk këshillohen ananas të freskëta dhe të konservuar pasi që enzima bromelain shkatërrohet në procesin e konservimit.

3. Lakra turshi largon toksinat dhe siguron lëkurë më të pastër.

Ky ushqim i fermentuar përpunohet lehtësisht nga sistemi ynë i tretjes pasi që tashmë është "para-tretur" gjatë fermentimit. 

Kjo përzierje është  probiotike dhe plot fibra, çon në më pak fryrje të stomakut, një bark më të sheshtë dhe një lëkurë më të pastër pasi ndihmon në shërimin e akneve. 

Lakra turshi ndihmon trupin tuaj të thithë vitaminat dhe mineralet në mënyrë më efikase. 

Ju jep më shumë energji sepse më pak nga ajo po përdoret nga trupi juaj për të tretur, kështu që do të keni një rritje të energjisë natyrshëm.

4. Kajsitë e freskëta dhe të thata largojnë kapsllëkun.

Kajsitë e thata njihen për efektin e tyre natyror laksativ . 

Nëse jeni të prirur për kapsllëk, ky ushqim do t'ju japë një efekt pastrues, duke vepruar si një "furçë" natyrore për zorrët tuaja. 

Kajsitë e freskëta kanë një sasi të madhe të fibrave, të cilat ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur për një kohë më të gjatë dhe ndërkohë ushqen bakteret e mira në zorrë. 

Ky frut është i pasur me anti-oksidantë dhe nxit jo vetëm një pastrim të mirë natyral, por ndihmon sytë tuaj të qëndrojnë të shëndetshëm.

5. Spirulina ndihmon në luftimin e aromës së trupit.

Spirulina është një algë që rritet si në ujërat e ëmbla ashtu edhe në ujërat e kripura. 

Ky përbërës konsiderohet si një nga më të fuqishmit në pastrimin e gjakut nga metalet e rënda. Por tipari më tërheqës i këtij pluhuri jeshil është aftësia e përbërësit të tij kryesor , klorofilit, për të  neutralizuar erën e trupit. Klorofili quhet nga  mjekët "një deodorant i brendshëm" dhe duke e konsumuar atë, trupi fiton erën e një dushi të freskët.

6. Grejpfruti ju jep energji shtesë dhe formon belin.

Grejpfruti përmban nootkatone , të cilat janë përbërje kimike që mund të rrisin metabolizmin dhe të nxisin humbjen e peshës. Ato janë gjithashtu të pasura me fibra, të cilat ju mbajnë të ngopur dhe mund të ndihmojnë në ekuilibrimin e niveleve të sheqerit në gjak. Baza e një detoksi të grejpfrutit është rregulli i artë i grejpfrutit: shijoni gjysmën e grejpfrutit me çdo vakt për një javë për të marrë një dozë shtesë të ushqyesve si fibra dhe vitaminat A dhe C.

7. Kastraveci freskon natyrshëm frymëmarrjen.

Uji nga kastravecat parandalon tharjen e gojës dhe gjithashtu lan mbetjet e tepërta të padëshiruara të ushqimit që mund të jenë të pranishme pas një vakt. Ngjashëm me mollët, faktori i krizës ndihmon gjithashtu në stimulimin e prodhimit të pështymës që ndihmon në hidratimin e gojës tuaj. Në fakt, mbajtja e një fete kastraveci midis gjuhës dhe çatisë së gojës ndihmon në kufizimin e aromës. Perimet krokante gjithashtu ndihmojnë në heqjen e pllakave në dhëmbë dhe mishrat e dhëmbëve, të cilat bakteret mund të ushqehen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat