4 këshilla si të ushtroheni edhe pse mund të jeni me astmë…

Këshilla mjekësore

4 këshilla si të ushtroheni edhe pse mund të jeni me astmë…

Më: 22 korrik 2022 Në ora: 17:42
Foto ilustrim

Penny Weston, një eksperte e fitnesit dhe të ushqyerit, u diagnostikua për herë të parë me astmë kur filloi klasat e PE në shkollë. Ajo vuri re se vrapimi në shkallët do t’i merrte frymën. “Unë shmanga çdo sport ose PE dhe thjesht nuk isha aktive,” tha ajo…

Ja disa këshilla nga mjekët:

Vazhdoni me vetëkujdesin e përgjithshëm të lidhur me astmën

Së pari, bisedoni me mjekun tuaj për astmën dhe si ta menaxhoni atë. Sipas Vergnaud, kjo mund të përfshijë marrjen e përditshme të inhalatorit tuaj të përshkruar, lënien e duhanit (ose shmangien e njerëzve kur ata pinë duhan, kur është e mundur) dhe çdo gjë tjetër që sugjeron mjeku në “planin tuaj të astmës”.

Gjeni një ushtrim mesatarisht intensiv që ju pëlqen

Ushtrimi që është shumë intensiv, konkurrues ose ekstrem mund të jetë një recetë për katastrofë. Por këtu është lajmi i mirë: Shumë ushtrime dhe sporte konsiderohen “të sigurta”, sipas Vergnaud. Ajo përmendi ecjen, notin, tenisin, jogën, çiklizmin, bejsbollin, basketbollin, gjimnastikën, golfin dhe kërcimin si opsione.

Ndërtoni ngadalë dhe shikoni se si ia dilni

Ndërsa këto sporte dhe aktivitete janë përgjithësisht të mira për t’u bërë, ju ende dëshironi të jeni të ndërgjegjshëm, veçanërisht kur provoni një të re. “Pasi të kuptoni astmën tuaj dhe të jeni të sigurt se keni marrë këshilla mjekësore, ushtroni me kujdes dhe filloni me diçka si një shëtitje të shkurtër ose një cikël për të parë se si reagon trupi juaj,” tha O’Connell.

Njihni dhe shmangni shkaktarët tuaj të astmës

Mjeku juaj ndoshta ju tha disa faktorë që përkeqësojnë astmën tuaj. Bëni çmos për të shmangur ndonjë prej tyre që lidhet me stërvitjen tuaj. “Mos harroni se gjërat në mjedis si ajri i ftohtë, polenet dhe tymrat mund të jenë shkaktarë të astmës, prandaj kini parasysh se ku dhe kur jeni duke ushtruar (për shembull, ajri i ftohtë herët në mëngjes) dhe merrni me vete ilaçet tuaja lehtësuese. ”, tha O’Connell.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat