‘Rregullat’ e shëndetit të zemrës që në fakt duhet t’i injoroni

Këshilla mjekësore

‘Rregullat’ e shëndetit të zemrës që në fakt duhet t’i injoroni

Më: 25 gusht 2022 Në ora: 10:53
Foto ilustrim

Ju e dini se sa e rëndësishme është të kujdeseni për zemrën tuaj – por njohja e hapave të saktë që duhet të ndërmerrni për ta mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme mund të jetë një biznes i ndërlikuar.

Të merrni aspirinë çdo ditë.

Përdorimi i përditshëm i aspirinës mund të ndihmojë në parandalimin e sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru tek disa njerëz (duke ndërhyrë në veprimin e koagulimit të gjakut, sipas klinikës Mayo), por regjimi nuk është për të gjithë. Ajo vjen me një rrezik të shtuar të efekteve anësore serioze, të tilla si gjakderdhja gastrointestinale, kjo është arsyeja pse nuk është më një rekomandim i përgjithshëm nga Task Forca e Shërbimeve Parandaluese të SHBA.

Kripa e detit është më e shëndetshme se kripa e tryezës.

Kripa e detit është më pak e përpunuar se kripa e tryezës dhe ruan gjurmë minerale, por të dyja kanë të njëjtën vlerë bazë ushqyese.

Vaji i kokosit është më i shëndetshëm për t’u gatuar.

Edhe pse vaji i virgjër i kokosit përmban acide yndyrore me zinxhir të mesëm (mendohet se rrit HDL – i njohur ndryshe si kolesteroli “i mirë”) dhe ka përfitime antimikrobike dhe antioksidante, ai është ende alarmant në yndyrna të ngopura – rreth 50% më shumë se gjalpi, sipas Mayo Clinic. .

Avulli është më i mirë për ju sesa pirja e duhanit.

Thithja e ajrit të nxehtë, qoftë nga një cigare, stilolaps apo ndërtesa që digjet nuk është kurrë e mirë për mushkëritë, pavarësisht se si e ndani atë, tha Owen. “Me avullimin vijnë edhe kimikate toksike dhe vajra që dëmtojnë mushkëritë.”

Efektet stimuluese të kafesë janë të vështira për zemrën.

Rezulton se pirja e afërsisht dy ose tre filxhanëve kafe në ditë lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës – dhe kjo vlen si për njerëzit me dhe pa sëmundje kardiovaskulare.

Për sa kohë që qëndroj brenda sasisë së rekomanduar ditore të alkoolit, zemra ime është e sigurt nga dëmtimi.

Sipas Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë, nivelet e konsumit të alkoolit që aktualisht konsiderohen të sigurta nga disa vende janë të lidhura me zhvillimin e dështimit të zemrës. Sugjerohet që nëse pini, kufizoni konsumin tuaj javor në më pak se një shishe verë ose më pak se tre e gjysmë kanaçe 500 ml birrë 4,5%.

Dhjetë mijë hapa në ditë mund të zëvendësojnë të gjithë aktivitetin kardiovaskular.

“Ndërsa është e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm të shmangni të qenit ulur, nuk mjafton të ecni 10,000 hapa në ditë për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare,” tha Owen.

Është më mirë të hani vetëm të bardhat e vezëve.

Ky rregull për shëndetin e zemrës kthehet në besimin e vjetër se vezët (veçanërisht të verdhat e vezëve) ishin të këqija, sepse ato janë një burim i pasur i kolesterolit dietik. Por e verdha është gjithashtu vendi ku qëndrojnë të gjithë lëndët e tjera ushqyese të dobishme (si luteina, folati, riboflavina dhe vitaminat A, B12, D dhe K), shumë prej të cilave janë thelbësore dhe mbrojtëse kundër sëmundjeve, përfshirë sëmundjet e zemrës.

Të gjitha yndyrnat janë të dëmshme për zemrën tuaj.

Ekzistojnë katër lloje të ndryshme yndyrnash në ushqimet tona dhe disa prej tyre janë pjesë e rëndësishme e një diete të ekuilibruar.

Sasi të mëdha të kolesterolit të mirë mund të kompensojnë kolesterolin e keq.

Për shkak se kolesteroli i mirë thith kolesterolin e keq dhe e çon atë në mëlçi për t’u shpëlarë nga trupi, do të ishte e arsyeshme sa më të larta nivelet e kolesterolit të mirë, aq më mirë, për të ndihmuar në kompensimin e të keqes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat