Nëse i hani vezët në këtë mënyrë, ndaloni menjëherë, jeni të rrezikuar

Këshilla mjekësore

Nëse i hani vezët në këtë mënyrë, ndaloni menjëherë, jeni të rrezikuar

Më: 13 janar 2023 Në ora: 14:09
Foto ilustrim

Të gjithë e dinë se vezët përmbajnë salmonelë, një bakter i rrezikshëm që neutralizohet vetëm kur i gatuajmë mirë. Por ka shumë njerëz që preferojnë “mjaltin” e vezës së tyre të zier dhe shqetësohen se kjo metodë nuk vret sa duhet bakteret e salmonelës.

Për të shmangur kontaminimin me salmonelë, vezët duhet të zihen derisa mishi i bardhë dhe e verdha të jenë të ngurta.

Nëse ju pëlqen “mjalti” i vezës tuaj ose keni nevojë për një vezë të papërpunuar për të ngrënë, mund të përdorni një të pasterizuar tashmë, e cila është ngrohur në një temperaturë që vret bakteret.

Nëse e gatuani vezën e papasterizuar vetëm derisa e verdha të jetë ende e lëngshme, ajo nuk do të arrijë një temperaturë mjaft të lartë për të vrarë të gjitha bakteret, duke ju vënë në rrezik të shtuar të infeksionit.

Nëse ky është apo jo një rrezik i pranueshëm për shëndetin, është zgjedhja juaj!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat