A mund të ndihmojë rripi i barkut në uljen e tij pas lindjes? Ja çfarë duhet të dini

Këshilla mjekësore

A mund të ndihmojë rripi i barkut në uljen e tij pas lindjes? Ja çfarë duhet të dini

Më: 24 prill 2023 Në ora: 11:00
Foto ilustrim

Të heqësh barkun pas lindjes nuk është një detyrë e lehtë. Pas procesit rraskapitës të lindjes, vjen një udhëtim me efekte të mëvonshme që përfshijnë dhimbje trupi, ndryshime të humorit dhe depresion pas lindjes, ndër të tjera.

Nëse besoni se mund të arrini një bark të sheshtë menjëherë brenda disa muajsh pas lindjes, le t’ju themi se të gjithë janë të ndryshëm. Ju duhet të respektoni dhe vlerësoni atë që trupi juaj ka bërë dhe t’i jepni kohë për t’u rikuperuar në mënyrë efektive. Shumë nëna të reja përdorin gjithashtu rripat e barkut për të reduktuar yndyrën e tyre në bark. Por a është vërtet efektiv? Këtu është gjithçka që duhet të dini.

A mundet përdorimi i rripit të barkut të reduktojë dhjamin e barkut?

Ekspertët pranojnë se nuk ka ndonjë të keqe përdorimi i rripave të barkut pas lindjes. Megjithatë, ata shpjegojnë se nuk ka asnjë provë shkencore që tregon se mbajtja e një lidhësi abdominal mund të ndihmojë në reduktimin e yndyrës së barkut. “Nuk ka asnjë zëvendësim për ushqimin dhe ushtrimin e shëndetshëm për reduktimin e yndyrës së barkut apo për tonifikimin e muskujve”, pohuan ata.

Forcon qëndrimin:

Rripat mund të ofrojnë mbështetje për zonën e barkut, e cila mund të duket e dobët dhe e zbrazët për nënat e reja. Sugjerohet që lëvizja përreth mund të bëhet pak më e lehtë me përdorimin e saj. “Pas lindjes, barku juaj ndihet i dobët dhe i zbrazët, dhe veshja e këtyre rripave mund të ndihmojë në sigurimin e mbështetjes për barkun tuaj dhe nga ana tjetër t’ju ndihmojë të lëvizni me më shumë lehtësi dhe rehati,” tha eksperti.

Redukton dhimbjen e shpinës:

Përjetimi i rraskapitjes dhe dhimbjes së trupit pas lindjes është mjaft normale, por meqenëse rripat e barkut ndihmojnë në mbështetje, ai gjithashtu përfundon në parandalimin e dhimbjes së shpinës për nënat.

Veçanërisht e dobishme për nënat që i janë nënshtruar një lindjeje cezariane:

Mjeku zbulon dy përfitime të mëdha të rripit për nënat që duhet t’i nënshtroheshin lindjes cezariane, e para është kufizimi i lëvizjeve. Ajo tha se rripat ndihmojnë “të kufizojnë lëvizjen e muskujve të lirshëm të barkut, duke shkaktuar kështu më pak dhimbje gjatë lëvizjes”. Një përfitim tjetër është se mban qepjet në vend. “Ai siguron mbështetje për qepjet dhe indet brenda të cilave janë përafruar,” shtoi ajo.

Si të humbni yndyrën e barkut pas lindje

 Kur përjetoni gjakderdhje të rëndë, dhimbje të pazakonta dhe simptoma të tjera të çuditshme, kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore. Megjithatë, nënat mund të përdorin ushtrime të thjeshta të rregullta për të filluar regjimin e tyre të stërvitjes. Ecja, ushtrimet e frymëmarrjes së thellë dhe joga mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni yndyrën e barkut.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat