​Çaji i gështenjës: Një grup njerëzish duhet ta pijë patjetër

Këshilla mjekësore

​Çaji i gështenjës: Një grup njerëzish duhet ta pijë patjetër

Më: 17 nëntor 2023 Në ora: 19:46
Foto ilustrim

Gështenjat shoqërohen gjithmonë me vjeshtën dhe për shumëkënd janë pikërisht ditët më të ftohta që paralajmërojnë dimrin. Nga kjo frutë mund të përgatitet pureja e gështenjës, ëmbëlsira me gështenja, mjalti i gështenjës dhe çaji i gështenjës.

Edhe pse ndoshta pak më pak i njohur, çaji i gështenjës në fakt ka përfitime të shumta për shëndetin tonë.

Dallimi midis gështenjës së zbutur dhe asaj të egër?

Në zonat pyjore mund të gjeni gështenjë të egër dhe gështenjë të ëmbël. Këto lloj gështenjash i përkasin familjeve të ndryshme dhe në fakt janë të ngjashme vetëm në fruta.

Gështenja e zbutur është e ngrënshme dhe medicinale dhe mund të përdoret për të përgatitur pure, miell gështenjash, ëmbëlsira dhe të tjera.

Gështenja e egër mund të përdoret për të bërë preparate medicinale, por nuk mund të hahet. Ajo është më shumë një qëllim dekorativ, por është mjaft medicinale. Me këtë bimë mund të përdoren të gjitha pjesët e bimës - sythat, gjethet, lëvorja, lulet dhe rrënjët.

Pothuajse të gjitha pjesët e kësaj bime janë medicinale falë escinit - një përzierje e saponinave që gjenden në mbështjellësin kafe të frutave dhe në pjesë të tjera të bimës, por në sasi më të vogla.

Përveç escinës, e cila përdoret si substancë në trajtimin e venave me variçe, ënjtjet dhe ngërçet e këmbëve, ekstrakti i gështenjës së egër përmban edhe flavonoide dhe acide yndyrore. Kjo mbështet vetëm vetitë e saj medicinale.

Escina është më domethënëse për efektin e saj pozitiv në venat dhe kapilarët dhe shpesh mund të gjendet në formën e kremrave ose xhelit. Veç kësaj, pikërisht nga gështenja e egër bëhet çaji i gështenjës, pikërisht për shkak të të gjitha vetive mjekësore.

Vetitë medicinale të çajit të gështenjës

Çaji i gështenjës së egër përdoret shpesh në mjekësinë tradicionale dhe homeopati. Përbërja e gështenjave konfirmon se një çaj i tillë mund të ndihmojë në disa kushte. Përveç escinës, ai përmban edhe tanina, flavonoidë, sheqer, vajra dhe vitamina.

Këto janë vetëm disa nga vetitë medicinale të çajit të gështenjës:

- zvogëlon dhimbjen në venat me variçe

- zvogëlon ënjtjen e lëkurës

- ka veti antioksiduese

- ka veti anti-inflamatore

- ndihmon në reduktimin e edemës në lëkurë

- ndihmon në reduktimin e inflamacionit

- redukton kollën dhe temperaturën

- ndikon në qetësimin e zorrëve

Gjithashtu, më poshtë ju paraqesim 5 problemet me të cilat çaji i gështenjës mund t'ju ndihmojë në mënyrë specifike.

1. Zvogëlon simptomat e sëmundjes kronike venoze

Problemet e venave ndodhin në rreth 40% të të gjithë popullsisë mbi moshën 30 vjeç.

Sëmundja kronike venoze ka simptoma më të rënda si variçe të dukshme, ënjtje të këmbëve, ndryshime të lëkurës në pjesën e poshtme të këmbëve, madje edhe plagë të hapura në pjesën e poshtme të këmbëve.

Përveç kësaj, ka një ndjenjë të rëndimit në këmbë, një ndjesi djegieje dhe djegieje, dhimbje dhe ngërçe.

Çaji i gështenjës mund të ndihmojë në zvogëlimin e simptomave, veçanërisht me përdorimin e çorape kompresuese. Arsyeja për këtë është vetia antiinflamatore e escin dhe aftësia e kësaj substance për të pasur një efekt pozitiv në muret e venave dhe kapilarëve.

Hulumtimet kanë treguar se dozat ditore të gështenjës së kalit mund të kenë një efekt pozitiv në reduktimin e simptomave si dhimbje në këmbë, ënjtje dhe kruajtje për shkak të venave me variçe.

2. Ka veti të përgjithshme antiinflamatore

Çaji i gështenjës mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit për shkak të nivelit të lartë të escinit. Është vërtetuar se kjo substancë ka aftësinë të reduktojë inflamacionin që lidhet me lëndimet, problemet venoze dhe ënjtjet.

Ekzistojnë gjithashtu dëshmi se çaji i gështenjës, ose escin, mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe ënjtjes pas traumave, operacioneve dhe lëndimeve sportive. Shpesh përdoret për të reduktuar dhimbjen gjatë menstruacioneve.

3. Ndihmon te hemorroidet

Hemorroidet janë enët e gjakut të fryra në pjesën e poshtme të rektumit, brenda dhe rreth anusit dhe janë të ngjashme me venat me variçe në këmbë. Mund të shfaqen pa marrë parasysh gjininë dhe janë më të shpeshta tek gratë shtatzëna për shkak të presionit të fëmijës në atë zonë gjatë lindjes dhe ndryshimeve hormonale që shkaktojnë zgjerimin e enëve të gjakut.

Çaji i gështenjës funksionon po aq mirë në hemorroidet sa edhe në venat me variçe. Redukton inflamacionin e asaj pjese të lëkurës, por edhe të vetë venave, të cilat në fakt fryhen në zonën rreth anusit.

4. Ndihmon me inflamacionin bakterial

Farat e gështenjës së egër kanë treguar aktivitet të shkëlqyer antibakterial kundër baktereve Staphylococcus aureus, Escherichia coli dhe Streptococcus mutans. Aktiviteti antibakterial ishte veçanërisht i fortë kundër E. coli, i cili është një bakter gram-negativ.

5. Ngadalëson plakjen e lëkurës

Gështenja e egër që mund të përdoret për të bërë çaj të gështenjës ka veti antioksiduese. Kjo do të thotë se ndihmon për të hequr qafe radikalet e lira në trupin tonë, të cilët janë një nga fajtorët për plakjen e shpejtë të lëkurës dhe shkatërrimin e qelizave të shëndetshme.

Prandaj, gështenja e egër ndihmon në reduktimin e njollave të errëta në lëkurë, nxit krijimin e lëkurës rrezatuese dhe ngadalëson plakjen e lëkurës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat