Çfarë duhet të konsumoni dhe të shmangni gjatë periodave tuaja?

Këshilla mjekësore

Çfarë duhet të konsumoni dhe të shmangni gjatë periodave tuaja?

Më: 25 shkurt 2024 Në ora: 08:55
Foto ilustrim

Për të reduktuar simptomat e menstruacioneve, është e rëndësishme që gratë të përfshijnë ushqime specifike në dietat e tyre. Disa ushqime mund të kontribuojnë në dhimbjen dhe parehatinë menstruale, ndërsa të tjerat kanë potencialin për të lehtësuar këto simptoma dhe për të luftuar lodhjen.

Konsumoni:

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë ka një efekt inflamator dhe ndihmon me ngërçet e muskujve. Shtoni shafranin e Indisë në ushqimin tuaj.

Burimet e hekurit

Shkaku i zakonshëm i anemisë nga mungesa e hekurit është gjakderdhja e rëndë gjatë periodave tuaja. Mungesa e anemisë ndikon në aktivitetet fizike. Marrja e hekurit ndihmon me simptomat e PMS. Burimet e hekurit janë spinaqi, panxhari, fasulet, çokollata e zezë, drithërat dhe arrat.

Bananet

Mund të ndihmojnë me fryrjen dhe ngërçet. Ai përmban vitaminë B6 dhe kalium.

Gjalpë kikiriku

Përmban vitaminë B6 dhe magnez. Redukton simptomat e PMS si luhatjet e humorit dhe ngërçet. Magnezi gjithashtu rregullon SEROTONININ (hormonin) që ndjen mirë hormonin, i cili është i ulët gjatë periodave.

Çaji i kamomilit

Një filxhan çaj që përdoret për të trajtuar simptomat e PMS për shkak të efekteve të tij anti-inflamatore, anti-ankth dhe anti-spazmatike.

Marrja e kalciumit dhe vitaminës D ul simptomat e PMS. Burimet e kalciumit dhe vitaminës D së bashku ndihmojnë në forcimin e kockave tona. Gjatë periudhës që nivelet e estrogjenit janë të ulëta, estrogjeni i ulët mund të kontribuojë në humbjen e dhimbjeve.

Shmangni:

Sheqeri

Kufizoni konsumin e sheqerit gjatë periodave. Shmangni ushqimet me sheqer si ëmbëlsira, karamele, akullore, etj. Kjo çon në fryrje të rënda dhe shkakton dhimbje menstruale.

Ushqimi i përpunuar

Ushqimi i përpunuar nuk ka ndonjë vlerë ushqyese. Do të përballeni me probleme me tretjen, për të reduktuar problemet e tretjes shmangni ushqimet e padëshiruara dhe të përpunuara.

Kripa

Konsumimi i tepërt i kripës mund të rrisë presionin e gjakut. Gjatë menstruacioneve mund të shkaktojë dhimbje të forta dhe dhimbje menstruale.

Kufizoni pijet e gazuara

Pijet e gazuara dhe soda shkaktojnë fryrje të rënda.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat