Kombinimi i barnave mund të ndihmojë në frenimin e çrregullimit të përdorimit të alkoolit

Këshilla mjekësore

Kombinimi i barnave mund të ndihmojë në frenimin e çrregullimit të përdorimit të alkoolit

Më: 18 prill 2024 Në ora: 19:15
Foto ilustrim

Kombinimi i një ilaçi për alergji dhe një ilaç për presionin e gjakut duket se ul konsumin e përditshëm të pijeve te njerëzit që luftojnë me alkoolizmin e rëndë, raportojnë studiuesit francezë.

Dy ilaçet gjenerike janë antihistamine cyproheptadine dhe prazosin, që trajtojnë presionin e lartë të gjakut dhe urgjencën urinare, vuri në dukje një ekip i udhëhequr nga Henri-Jean Aubin, nga Université Paris-Saclay në Villejuif.

Grupi i Aubinit mendoi se dyshja e ilaçit mund të funksionojë kundër çrregullimit të përdorimit të alkoolit sepse ciproheptadina punon në receptorët e qelizave të trurit të lidhur me sjelljet impulsive, ndërsa prazosin synon receptorët që lidhen me dëshirat.

Duke folur në një njoftim për lajmet e Shoqatës Amerikane të Psikiatrisë, Aubin vuri në dukje se medikamentet aktuale për çrregullimin e përdorimit të alkoolit ofrojnë vetëm efektivitet “të kufizuar në të moderuar”, kështu që çdo opsion tjetër trajtimi është i mirëpritur.

Studimi i ri është publikuar së fundmi në revistën “Addiction”.

Hulumtimi përfshiu 154 të rritur të diagnostikuar me alkoolizëm të rëndë. Kjo do të thotë se ata pinin të paktën 60 gramë alkool në ditë për burrat ose 40 gramë në ditë për gratë (të paktën tre ose katër pije në ditë). Një shishe standarde birre, një gotë verë ose një gotë pije alkoolike përmban 14 gramë alkool.

Pjesëmarrësit u ndanë në tre grupe: Ata morën doza ditore të pilulave të rreme placebo; një kombinim “dozë e lartë” të prazosinit dhe ciproheptadinës; ose një kombinim “dozë e ulët” të prazosin plus ciproheptadinë për 12 javë.

Të gjithë morën mbështetje edhe për sa i përket këshillave për respektimin e terapisë me ilaçe dhe reduktimin e konsumit të alkoolit.

Ekipi i Aubinit u përqendrua në reduktimin e marrjes së alkoolit si qëllimin e tyre, jo abstinencën totale.

Njerëzit që merrnin regjimin e dy barnave panë rënie të marrjes së alkoolit në krahasim me ata që merrnin placebo, dhe sa më e lartë të jetë doza, aq më e madhe është rënia.

Për shembull, njerëzit që merrnin prazosin/ciproheptadinë me dozë të ulët pësuan një reduktim mesatar prej 18,4 gramësh në marrjen ditore të alkoolit (krahasuar me placebo), ndërsa ata që merrnin dozë më të lartë pësuan një reduktim mesatarisht 23,6 gramë.

Regjimi u testua gjithashtu mes një nëngrupi njerëzish me çrregullim të përdorimit të alkoolit që pinin shumë – më shumë se 100 gramë alkool (të paktën 7 pije) për burrat ,dhe 60 gramë në ditë për gratë.

Në këtë grup, marrja e dozës së lartë të prazosinës/ciproheptadinës uli marrjen ditore me pothuajse 30 gramë alkool në ditë, zbuloi studimi.

Sa i përket efekteve anësore, ilaçet dukej se “toleroheshin mirë”, thanë studiuesit.

“Efikasiteti premtues i kombinimit të prazosin dhe cyproheptadine garanton zgjatjen e kësaj pune me provat e fazës 3”, theksuan ata.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat