Çka është bulimia nervore?

Këshilla mjekësore

Çka është bulimia nervore?

Më: 19 maj 2024 Në ora: 16:59
Foto ilustrim

Bulimia nervore  është një lloj çrregullimi i të ngrënit.

Njerëzit me bulimi hanë sasi të mëdha të ushqimit dhe shpesh ndiejnë një humbje të kontrollit mbi ngrënien – një koncept i njohur si ngrënia e tepërt, shkruan Bild.

Bulimia mund të zhvillohet tek çdokush, por gratë – veçanërisht vajzat adoleshente janë më të prekura.

Shkaku i saktë i bulimisë është i panjohur, por studiuesit dyshojnë se një kombinim i faktorëve gjenetikë, psikologjikë dhe kulturorë mund të luajë një rol.

Ashtu si me çdo çrregullim të të ngrënit, rikuperimi mund të jetë një proces i gjatë. Edhe pse është një gjendje afatgjatë, shumica e njerëzve do të shërohen nga bulimia me trajtimin dhe mbështetjen e duhur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat