Aktakuzë kundër ish-policit serb për krime kundër njerëzimit gjatë luftës në Kosovë

Kronikë e zezë

Aktakuzë kundër ish-policit serb për krime kundër njerëzimit gjatë luftës në Kosovë

Më: 6 mars 2020 Në ora: 12:47
Foto Ilustrim

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur sot aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë – Departamenti Speciale, kundër të pandehurit Z.V. për vepër penale “Krimet e luftës kundër popullsisë civile dhe Dhunimit gjatë luftës në Kosovë”.

Sipas aktakuzës, i pandehuri Z.V. si pjesëtar i forcave policore të Njësisë rezervë të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë, në kundërshtim me rregullat e të drejtës ndërkombëtare humanitare, gjatë luftës në Kosovë, më 22 maj 1999, në bashkëkryerje me pjesëtarë të tjerë të forcave ushtarake, policore dhe paramilitare serbe, në territorin  e komunës së Vushtrrisë, ka marr pjesë në dëbimin e popullatës civile shqiptare, kryerjen e dhunës fizike dhe psikike ndaj tyre si dhe, me përdorimin e dhunës dhe veprimeve të tjera çnjerëzore, ka kryer dhunim seksual, si pjesë e një sulmi të gjerë dhe sistematik ndaj gruas së nacionalitetit shqiptarë.

Siç thuhet në njoftim me këto veprime, i pandehuri Z.V. në bashkëkryerje me pjesëtarë të tjerë, ka kryer vepër penale “Krimet e luftës kundër popullsisë civile”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat