​53 të vdekur në një aksident me autobus në Kamerunin Perëndimor

Kronikë e zezë

​53 të vdekur në një aksident me autobus në Kamerunin Perëndimor

Më: 28 janar 2021 Në ora: 11:33
Foto ilustrim

Pesëdhjetë e tre persona kanë vdekur dhe 29 të tjerë janë plagosur rëndë në një aksident të mërkurën midis një autobusi dhe një kamioni që përmban lëng të ndezshëm në Kamerun Perëndimor.

Aksidenti ndodhi rreth orës 03:00 të mëngjesit në Cliff of Dschang, pranë qytetit me të njëjtin emër.

"Ky aksident fatkeq, i cili ndodhi gjatë natës, nxjerr në pah problemin e udhëtimeve të natës të favorizuar nga disa kompani të transportit të udhëtarëve ndërurban dhe nevojën për mbikëqyrjen e tyre," tha ministri i transportit i Kamerunit, Jean Ernest Massena Ngalle Bibehe, raporton CNN.

Autobusi i përkiste udhëtimeve në Menoua, ishte një agjenci udhëtimesh ndërurbane që operojnë në rajon, tha ai.

Të plagosurit ku përfshihen fëmijë, sipas mediave shtetërore Kamerun CRTV, u dërguan në Spitalin e Qarkut Dschang.

Ministri tha se një hetim do të "përcaktojë përgjegjësitë" dhe "masat e duhura", për këtë rast do të merren.

Ai shprehu ngushëllimet e tij për familjet e të vdekurve dhe u uroi të plagosurve një "shërim të shpejtë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat