Prishtinë: Sekuestrohet sasi e mallit të dyshuar si të falsifikuar dhe pa origjinë të prejardhjes

Kronikë e zezë

Prishtinë: Sekuestrohet sasi e mallit të dyshuar si të falsifikuar dhe pa origjinë të prejardhjes

Më: 6 dhjetor 2023 Në ora: 13:01
Foto ilustrim

Policia e Kosovës ka kryer disa kontrolla në subjektin biznesor të dyshuar në tri lokacione në Prishtinë.

Kjo kontrollë u realizua pas dyshimeve se një subjekt biznesor, i cili operon në kryeqytet, bënte shitjen e produkteve të ndryshme me shumicë si suplemente të ndryshme, shampona, mjaltë për përdorime të ndryshme për potencë (kamagra etj,) të cilat produkte dyshohet se janë pa origjinë të prejardhjes, disa prej tyre edhe me ndërrim të afatit të skadencës së produkteve.

“Sot me datë 05.12.2023 hetuesit nga Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në bashkëveprim me Inspektoratin e Tregut nga Ministria e Industrisë Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, kanë ndërmarr veprime në teren lidhur me informatën e lartcekur”– thuhet në njoftimin zyrtar.

Gjatë kontrollës është gjetur sasi e konsiderueshme e mallrave për të cilat pronari nuk ka mundur të prezantoj dokumentet e origjinës së këtij malli.

Në këtë rast Dogana e Kosovës ka sekuestruar sasi të konsiderueshme të mallrave, të dyshuara si të kontrabanduara, ndërsa Inspektorati i tregut ka bërë bllombimin e depos deri në përfundim të rastit nga Dogana e Kosovës.

Një nga personat e dyshuar është marrë nga policia , si person i dyshuar lidhur me dyshimet për veprat penale: “Kontrabandim i mallrave” dhe ‘’Shmangia nga pagesa e tarifave të detyrueshme doganore ose tarifave akcizore’’. I njejti me vendim të prokurorit është liruar me procedurë të rregullt.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat