Suplementi Pena Shqiptare, Ismail Kadare: Dimri - Bota Sot
Suplementi Pena Shqiptare, Ismail Kadare: Dimri

Kultura

Suplementi Pena Shqiptare, Ismail Kadare: Dimri

Më: 19 prill 2019 Në ora: 17:18
Ismail Kadare

Dhe vjeshta i shkoi ‘fletët e saj’
i vërtit era, i përpjek
dimri si perandor kinez
ngjyrën e verdhë kudo e ndjek.

Dhe këto re qe tani vijnë
ndryshe nga retë e gjertanishme
të shkretat janë pa vetëtima
porsi djerrina te mërzitshme.

Veçse nën to qyteti zien
me drita, zhurma dhe trafik
dhe flokët e tymta të uzinave
mbi supe i bien madhërisht.

Ja horizonti i bardhë i dimrit
përballë peiZazhit që lëviz
harxhon të fundmen vetëtimë
si reporteri, të fundit blic.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...