Të pagëzohet ndonjëra nga bibliotekat me emrin e shkrimtarit për fëmijë Rexhep Hoxha - Bota Sot
Të pagëzohet ndonjëra nga bibliotekat me emrin e shkrimtarit për fëmijë Rexhep Hoxha

Kultura

Të pagëzohet ndonjëra nga bibliotekat me emrin e shkrimtarit për fëmijë Rexhep Hoxha

Nga: Skënder Karaçica Më: 14 korrik 2019 Në ora: 18:55
Skënder Karaçica

Po shkojnë në amshim krijuesit letrarë për fëmijë në Kosovë.Po na varfërohet udha krijuese e këtij krahu të leterësisë,që ndër vite për lexuesit e vegjël dhuruan libra me poezi,tregime,drama me mesazhin për rritën dhe edukimin e mbarë të tyre.

Këto ditë na dha lamtumirën e fundit,klasiku i letërsisë dhe mësuesi si shkollë për krijuesit për fëmijë në Kosovë,shkrimtari Rexhep Hoxha.

Ne që u rritëm me krijimtarinë e tij,vepra e tij na mësoi sesi bëhet Atdheu...!

Në këtë nismë letrare,propozoj që Drejtoritë për Arsim dhe Kulturë të komunave në Kosovë të shqyrtojnë mundësitë që ndonjëra nga bibliotekat e qyteteve tona të marrë emrin e shkrimtarit të dashur për fëmijë Rexhep Hoxha!

Kjo nismë letrare mos të mbetët vetëm në letër!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...