Zoti din edhe shqip - Bota Sot
Zoti din edhe shqip

Kultura

Zoti din edhe shqip

Nga: Hajrush Redenica Më: 16 korrik 2019 Në ora: 09:35
Hajrush Redenica

Zoti e din shqipen

Prej asaj dite që na ka falur

I ka ndarë fetë

I ka ndarë kombet

Mua më ka falur shqiptar

 

Shpeshherë pyes veten

-A thua,  ku jam duke jetuar?

A po jetoj në vendin tim

Apo në botën e mallkuar?

 

O Zoti im, më ndihmo

Ta gjej buzëqeshjen

Në këtë tokë të bekuar

 

O Zoti im,

A e sheh këtë botë të mallkuar

Me shtrembërime

Drejtësi të lakuar

Ti ua dhe këtë të drejtë

Gjë që unë kurrë s’ kam besuar

 

O Zoti im

Vendin tim pse ma ke nëmur?

Rrudhë kufijtë

Copëtuar e sakatuar

Popullin e mjerë

Nëpër botë ma ke degëdisur

Pa dashuri

Pa lamturi

Janë duke jetuar

 

O Zoti im

Ty po të lutem

Më jep jetë

Më jep fuqi

Ta shoh vendin tim

Të bashkuar

Plot dashuri

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...