Pse ikin shqiptarët?! - Bota Sot
Pse ikin shqiptarët?!

Kultura

Pse ikin shqiptarët?!

Nga: Sevdail Hyseni Më: 10 gusht 2019 Në ora: 08:21
Ilustrim

Sikur të shpallej, një garë maratonike,

Shqiptarët radhiten, të parët në ikje !

 

Nuk ikin nga mendja, por ikin nga zori,

Nga ikjet e shpeshta, lumi seç na mori !

 

Ata që kanë ikur e kanë një pikëllim,

E shijojnë jetën me mall në mërgim !

 

Kafshatë e kurbetit, s’përtypet lehtë,

Të lidhet në fyt e s’të lë të qetë…

 

Ata që kanë ikur, për një jetë të mirë,

Të shkojnë e të vijnë, nuk e kanë vështirë !

 

Sidomos gjatë verës, për dasmë e gazmend,

Dhe për sa ahengje, që nuk mbahen mend..!

 

“Dita e Diasporës”, “Sofër mërgimtari”,

Si dhe “Promenada”, për qejf kurbetqari !

 

Sa shpenzojmë për gëzime me miq e shokë,

Askush s’do të ngelte, pa kulm përmbi kokë !

 

Kjo çmenduri e jonë, s’matet me kufi…

Kush e thotë se s’jemi popull gjymishli !

 

Po rastis gjermani, të vij para derës,

Mendon se shqiptari, martohet veç verës!!!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...