‘E vërteta është si zjarr, të thuash të vërtetën do të thotë të digjesh’ - Bota Sot
‘E vërteta është si zjarr, të thuash të vërtetën do të thotë të digjesh’

Kultura

‘E vërteta është si zjarr, të thuash të vërtetën do të thotë të digjesh’

Më: 7 shkurt 2020 Në ora: 19:23

Gustav Klimt, artisti austriak i cili i përkiste periudhës të simbolizmit në art, sot shënon 102 vjetorin e vdekjes.

Klimt njihet për pikturat e tij të veçanta, subjekt i të cilave zakonisht ishte trupi i femrave, duke bërë kështu që në veprat e tij të shënjohet një erotizëm i pashoq.

Përveç veprave të tij figurative, të cilat përfshijnë alegori dhe portrete, ai pikturoi peizazhe. Ndër artistët e tjerë të Vjenës, Klimt ishte më i ndikuari nga arti japonez dhe metodat e atij arti.

Në 102 vjetorin e vdekjes së njërit prej artistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave, janë disa fakte interesante të jetës së tij.

-Klimt kishte jetuar në varfëri të skajshme për një kohë të gjatë, por falë talentit të tij arriti që të sigurojë të ardhura të kënaqshme.

-Klimti ka qenë një person shumë introvert, nuk dihet nëse njëherë ai ka pasur shoqëri me të tjerë artistë.

-Klimt ka qenë shumë i apasionuar pas grave, mirëpo nuk u martua kurë.

-Klimt i ka dashur shumë edhe macet, thuhet se ka mbajtur shumë mace.

-Klimt ka qenë i apasionuar pas seksualitetit, ëndërrave dhe të pavetëdijshmes.

-Ai vdiq në moshën 55 vjeçare, në vitin 1918 nga i ashtuquajturi Gripi Spanjoll. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat