Vdes aktori francez Michel Piccoli

Kultura

Vdes aktori francez Michel Piccoli

Më: 19 maj 2020 Në ora: 15:29
Michel Piccoli

Michel Piccoli, një nga aktorët më origjinal dhe të gjithanshëm francez të gjysmëshekullit të kaluar, ka vdekur në moshën 94-vjeçare, tha familja e tij të hënën.

Ai vdiq ‘në krahët e gruas Ludivine dhe fëmijëve të tij Inord dhe Missia pas një goditjeje”, i tha familja AFP-së.

Piccoli luajti në një varg klasikësh që ripërcaktuan kinemanë botërore, nga “Belle de Jour” i Luis Bunuel dhe “The Charm Discreet of Bourgeoisie” në një kthesë tipike të paharrueshme, përballë Brigitte Bardot në “Le Mepris” të Jean-Luc Godard (“Contempt”) ) në 1963.

Si një interpretues i mrekullueshëm, ai arriti të krijojë një karrierë jashtëzakonisht të frytshme, i cili ka luajtur në mbi 170 filma.

Piccoli kurrë nuk fitoi një Oskar Francez – “Cesar” – pavarësisht se ishte nominuar katër herë duke përfshirë për “Milou in May” të Louis Malle dhe “La Belle Noiseuse” të Zhak Rivette në 1991.

Michel- emri i vërtetë i të cilit është Jacques Daniel Michel Piccoli, ishte një aktor, producent dhe regjisor i filmit që nisi karrierën e tij në 1940.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat