‘Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por shqiptarinë e kemi bashkë’ - Bota Sot
‘Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por shqiptarinë e kemi bashkë’

Kultura

‘Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por shqiptarinë e kemi bashkë’

Më: 24 maj 2020 Në ora: 12:05
Gjergj Fishta

Një shprehje e Homerit shqiptar, kolosit të letrave Gjergj Fishta gjen vend dhe sot ndër shqiptarë.

“Vërtetë ne kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë”, kjo thënie e poetit të madh ka treguar se ndër shekuj shqiptarët e kanë pasur bashkëjetesën fetare një shembull për të gjithë duke e përcjellë brez pas brezi.

Edhe sot, në këtë ditë festë për besimtarët mysliman , shumë klerik kanë uruar për festën e Bajramit, duke dëshmuar paqe e mirëkuptim pavarësisht bindjeve fetare ndërmjet njerëzve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat