Atlantida

Kultura

Atlantida

Nga: Agim Desku Më: 24 qershor 2020 Në ora: 21:49
Agim Desku

E ndava fatin me thellësitë titanikiane

E di se ti Atlantida më mbanë gjallë

Në frymën tënde jam njeriu i parë i tokës

Dhe bir i së bukurës së detit të Atlantikut

 

Ma thonë pikturat e muzeut të Durrahut

Kalorësit u kryqëzuan në luftëtarë t'shejtë

Jetën fshehtas e jetova n'ferrin e Dantes

Tmerr për perënditë pse fuqinë e shiten

 

Dhe ne mbetëm deri tani pa zotin tonë

Sëcili demon u ba edhe perandori ynë

Edhe shekujt u mësuan me betejat tona

Lirinë e kishim në shpirt dhe n'emrin Ilir

 

Për Atlantidën jetuam edhe para Krishti

Bota pikturohej në pikturat e dashurisë

E verboj Homerin bukuria e saj hyjnore

Nga ai çast yjet tani shndërrisin errësirën

 

Atlantida të pash në fytyrën e Mona Lizës

Shejtërinë e bukurisë e ke n'flakë të diellit

Të shkruar me emrin e hyjneshës Erna

N'tokë e det jetoj me rrezet tua jeta ime.

22 qershor 2020 

E njoha një jo njeri 

S'mund t'ia harroj fytyrën e zhveshur

Në një botë të mëkatit lakuriq jetonte

Kishte rujtur trashëgiminë e kohës së ikur

Në lagjen e tij biente stuhi e nevëritshme

 

Dashuritë i kishte përdhosur për tokë

Luftëtarët e atdheut nuk i kishte takuar

As që mbante mend betejat e Gjergjit

U largu nga ngrohja e zjarreve të Prekazit

 

As dritës së diellit nuk i falte buzëqeshje

Të mos më zë dehja e kohës demoniane

Më mirë të iku diku ku ruhet e shejta fjalë

Sa do doja të ishte kjo kohë e përrallave

 

Kur gjyshja ishte shndërrue në Ajkunë

E kishte ndarë fatin t'i qëndronte pranë

Motres së Gjergjit në plagët nëntë vjeçe

Bajlozve të detit u kishte dalë përpara

 

Dashuria e saj për atdhe i kishte mallkue

Diçka si shumë e pritur po i ndodh jetës

A ka dikush që ma thot të vërtetën pa hile

Nuk duam dashuri të marra nga të marrët

 

Lutjet nuk më mjaftojnë tē takoj të lirë

Heroinë të deshta më fort së perëndinë

Jetën ta fala ta vizatoja portretin e lirisë

T'ia le kujtim jetës thellësitë titanikiane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat