Arbërit homerik - Bota Sot
Arbërit homerik

Kultura

Arbërit homerik

Nga: Rrustem Geci Më: 6 korrik 2020 Në ora: 22:46

Vullkan i fjetur është Çamëria

Gjuhën Greqia na e ka burgosur

Shtëpitë-shkollë e bëjnë punën e

tyre, grupe Ipesh zihen mes vete

 

Koha për Çamërinë ka ardhur

Gjuha në luftë është këngëtari,

Liria udhët i ka tepër të shtrenjta

Atdheu kërkon, Epiri të çlirohet.

 

Greqisë borxhi ndaj shqiptarëve

po i shtohet, për krimet e bëra

ndaj çamëve dhe ndaj arvanitëve

zëri çamit jo homazh, kryengritje!

 

Lufta e shtëpisë kundër shtëpisë,

për çamë e arvanitët është e huaj

liria s ́ikën nga Arta dhe Morea

tek kjo tokë shqipet jemi të parët

 

Dashuria për liri fillon tek zemra

iku koha kur pushtimi bënte fatin

Çamëri, arbëresha jonë homerike

në mbështetje e ke tërë atdheun.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat