Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman - Bota Sot
Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman

Kultura

Gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit të marrë pengë si skllevër nga pushtuesi otoman

Nga: Gjon Keka Më: 29 korrik 2020 Në ora: 23:47
Foto ilustrim

Pushtuesit otoman(turq) pas masakrave që kishin bërë ndaj arbërorëve ,ai merrte peng si skllevër gratë dhe fëmijët arbëror , gratë zakonisht përdoreshin për “harem” të sulltanit ndërsa fëmijët edukoheshin në kulturën dhe ideologjinë e sulltanit dhe kështu iu shlynte trurin arbëror atyre fëmijëve duke ia injektu helmin ideologjik të tyre.

Në këtë imazh nga një kronik e vitit 1877 janë gratë dhe fëmijët arbëror të Prizrenit dhe rrethinës të marrë pengje nga pushtuesi otoman.

Në lidhje me këtë është vërtetë e habitshme dhe sigurisht është rrënja e edukimit prindëror të Gjergj Kastriotit aq e thellë i cili edhe pse i rritur në oborrin e sulltanit nuk e harroj asnjëherë atdheun e tij dhe iu kthye atij jo vetëm për ta bërë të lirë, por edhe për ta bërë me dinjitet dhe shumë të njohur anë e mbanë botës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat