Më gjej zgjuar Erna

Kultura

Më gjej zgjuar Erna

Nga: Remzie Raci Rexhbogaj Më: 14 gusht 2020 Në ora: 21:54
Remzie Raci Rexhbogaj

DY NGJYRA

E bardha

ngjanë në dritën e diellit

Në qirinjtë e Naimit

Në shpirtin e Ernes

Dhe në zemër të trimit

E zeza

Sa ngjanë në errësirën e korbave të zi

Bashkë më mëkatin e botës

Dhe njeriut pa liri

Dy ngjyra si dy fytyra

E bukura dhe e shëmtuara

Janë veç ëndërra

Dy ngjyra si dy jetë

Janë dashuria e urrejtja

E embëla dhe e hidhura

Gëzimi e hidhërimi

Dy ngjyra ka kjo botë

Janë e verteta dhe gënjeshtra

Lumturia e vuajtja

Eh

Lindja dhe vdekja

Janë dy ngjyra që i ka jeta

Si t’mos ishin këto dy ngjyra

Çarë kuptimi do t'këtë jeta

Edhse nëse e duam njerën

Jeta rrjedh në binare t’veta.

BISEDA ME ENGJËLLIN

Shumë mëngjese më gjejnë zgjurar

Në mendje çdo çast Erna të kam Ty

E tuj ba pytje vetes

Vallë si s'mu shtjerrën ma këta sy?

Sa herë ulëm me pi kafe

Më ngulfatet frymarrja ime

Kur e di që s'do pimë bashkë

Kurrë më Ty më o zemra ime

E kur ngopëm bukë e lot

Ah sa doja t’kam pranë sot

Mendja shpejt më fluturon

Lart mbi dete e mbi mal

E si zog vjen e pushon

Ah,pëmbi tëndin t`bukurin varr

T a puth fot gurin e varrit

Të betohen në diell e hënë

Pusho e qetë o Engjëlli im

Së nuk ishte ajo bota e jonë

Sa Ti e doje n`këtë dhe m lë të lane.

VETES I THEM HESHT

Si t'i them vetes hesht

Para një t’vertetës së hidhur

Që s’mund ta besosh kurrë

Hesht përballë fotografive

Që nuk heshtin kurrë ato

E unë çdo ditë i puth

I përqafoj e i ledhatoj

Çdo çast ju marrë aromë

Nga aroma e Ernes

I vari në murin e shpirtit

Nga muri i zemrës së plagosur

Që është shndërruar në gur

Si të heshti para nënës

Me gjirin e murosur në urë

Por mos hesht

Para shpirtit engjëllor të Ernes

Që drita e saj ndrit si qiri

të mos shuhet kjo aromë trëndafili.

TË KËRKOJ

Të kërkoj në çdo tingull

Të instumenteve tuaja

Ta dëgjoj atë zë të embël

Këngëve dikur të kënduara

Të kërkoj zgjuarësinë

Në bankat e diturisë

Të këroja nëpër sfilatat e bukurisë

Dhe modeleve të pamjes tënde

Hyjneshë e bukurisë

Rrugëve të qytetit

Ngado që unë shkoj

Çdo vend që ishim bashkë

Dua që të ju takoj

Me shikim nga qielli

Provoj Ty të të gjej

Cili yll je Ti Erna

O gjysma e zemrës time

Të porta krah hapur

Unë kam mbetur në pritje

E luti perëndinë

Që Ty të kthej një ditë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat