“Gruaja ime ka një të metë të vogël në të folur: herë pas here ndalon të marrë frymë”

Kultura

“Gruaja ime ka një të metë të vogël në të folur: herë pas here ndalon të marrë frymë”

Më: 13 tetor 2020 Në ora: 11:51
James Durante

James Francis Durante lindi në New York City. Ai ishte më i riu nga katër fëmijët e lindur nga Rosa (Lentino) dhe Bartolomeo Durante, të dy ishin emigrantë nga Salerno, Itali.

Durante ishte një këngëtar, pianist, komedian dhe aktor amerikan. Fjalimi i tij dallues dhe i “zhveshur”, theksi i gjuhës komike, këngët me ndikim në xhaz dhe hunda e spikatur e ndihmuan atë të bëhet një nga personalitetet më të njohura të Amerikës së viteve 1920 deri në vitet ’70. Ai shpesh e përmendte hundën e tij si schnozzola (hundë e madhe), dhe fjala u bë nofka e tij.

"Bota sot" sot ju sjell një thënie të njohur të Durante:  Gruaja ime ka një të metë të vogël në të folur: herë pas here ndalon të marrë frymë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat