Mimoza Rexhvelaj, portreri i një femre të sukseshme në kulturë dhe politikë

Kultura

Mimoza Rexhvelaj, portreri i një femre të sukseshme në kulturë dhe politikë

Nga: Faton Mehmeti Më: 26 tetor 2020 Në ora: 22:49
Mimoza Rexhvelaj

Kur flasim për femrat shqiptare të sukseshme, padtshim nuk mund mos ta përmendim Mimoza Rexhvelaj.Mimoza ka lindur në Fier dhe është rritur në Malësinë e Madhe, ku jeton dhe punon. Ka studiuar në Universitetin e Shkodrës “Luigj Gurakuqi”, në degën Gjuhë-Letërsi, ku ka marrë titullin mësuese.

Ka marrë gradën “Mastër” në “Etnokulturë”. Vazhdon në vitin e fundit të Fakultetit të Drejtësisë. Është autore e katër librave me poezi dhe një studimi letrarë përkatësisht: – “Dashuri ti je mëkati im” – “Fshima lotin” – “Jepi fjalës kohë”, – “Vështrim mbi poezinë e Diasporës”. -“Vrap i çmëndur” Në vitet e fundit ka botuar herë pas here në shtypin letrar dhe është përfshirë në disa antologji poetike, si: “Korsi i hapur” 1, 2, 3 – botim i Pegas-it; “100 poetë për dashurinë”; “Struga 2012”.

Është përfshirë tek antrologjitë “Sabbat”, “Fluturim Pulëbardhash”, ku u vlersua me “Mirënjohje”, si dhe tek “Pena e Shkodres 1-2-3-4, botim i lidhjes së shkrimtarëve Shkodër, ku është anëtare dhe shumë aktive.

Image

Është vlerësuar ndër vite me çmimet “Penda e Artë e Migjenit”, “Ibrahim Rugova” në Istog, “Mirënjohje” në “Takimi i Poeteshave” , “Mirënjohje” në “Takimet Letrare” në Ulqin; ka marrë titullin “Poete e talentuar”, nga revista “Fjala”, “Poete e psikologjisë dhe përformamcës poetike” Pegas Albania, “Mirënjohje” tek “Ora e Maleve” në Rozhaj, si dhe “Mirënjohje” nga revista “Laburemos”.

Së fundit vlersuar më “Shkrimtarja më e mirë e veriut” nga Agjensia Buna 1 “Best 10 North” Kjo është ana e Mimozës si poete por ajo që në vogëli ka spikatur në jetën politike të Malësisës së Madhe, në moshë të vogël gjindet si Komisionere e përfaqësuese e PD, si anëtare kryesie e Degës dhe një nga aktivistet më të zgjarrta. Ajo vjen nga një familje e persekutuar ku babai i saj ka qënë i dënuar me 12 vite burg politik “Agjitacion-Propogandë” një nga themelursit të PD në Malësi deri ditën që humbi jetën në një aksident fatal. Nga ai moment Mimoza zotohet të cojë përpara idealet e ëndrrën e tij për një Shqipëri si gjithë Europa.

Ajo është e kudogjindur në lëvizjet kundër qeverisë, protesta, aktivitet, ajo është zotuar se do jetë zëri i njerëzve që s’kanë ze, ajo e quan mision jetik.

Duke qën një zë potencial i zonës ajo largohet nga puna pa motivacion si Drejtoresh dhe internohet në Linaj në një zonë malore ku vazhdon internimin po me motivacionin si babai i saj.

Profili i saj mjaft aktiv me problematikat e abuzimet e pushtetit vendor e qendror të bënë të mendosh nga buron gjithë ajo forcë, potencial brënda një gruaje, Mimoza për katër vite u përball me pushtetin lokal në Këshillin Bashkiak si përfaqesuese e PD, dhe është i vetmi zë opozitar. Egêrsia e pushtetit nuk i kursen as familjarët e saj, me të njëjtin motivacion i largojnë bashkëshorin nga puna si përgjegjës i gjëndjes civile deri tek bursa e ekselencës të fëmijëve të saj.

Por kjo nuk e ka ndaluar Mimozën të shkruajë, denoncojë problematikat e zonës së saj. Vazhdon misioni e saj. Me hapa të vegjë por me dinjitet si pasardhëse e dejtë e rrënjve të saja.Femra si Mimoza janë frymëzim për vajzat tjera, të cilat me punë të paloshme mund të arrijnë suksese.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat