Në analet e historisë

Kultura

Në analet e historisë

Nga: Skënder Karaçica Më: 6 mars 2021 Në ora: 20:26
Skënder Karaçica

Serbinë gjithmonë e ka penguar fryma shqiptare dhe Plisi i Bardhë!

Nëpër vitet e vështira antishqiptare të regjimit fashist të Serbisë(1918-1941),në përmasën e ,,ligjeve,,për kolonizimin e tokës shqiptare në Kosovë.

Regjimi doli haptas në Prizren në një takim me ,,vizitën,,e ministrave të resorëve të kryeçetnikut Nikolla Pashiq,që,folën haptas me tonet antishqiptare dhe për zbrazjen e Kosovës nga ,,turqit e mbetur,,(sic!) për popullin shqiptar,duke theksuar në pikë të ditës:

,,Derisa ekziston Plisi i Bardhë i shqiptarëve në Kosovë,agrari në dritën e ,,ligjeve,,  të kolonizimit të tokës së shqiptarëve,do të vazhdojë pa kurrfarë mëshire,,(sic!).[1]

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat