Kamare e pikëllimit

Kultura

Kamare e pikëllimit

Nga: Mehmetali Rexhepi Më: 26 korrik 2021 Në ora: 18:15
Pamje nga aksidenti

Ishte pjekur pjekur e pjekur malli

që të mos digjej pa e prekur vatrën

të copëzoheshin kafshatat e bukës së ëmbël

të ngjyhej në faqe e ballëza malli

edhe me mëlmesën e pluhurit të Dardanisë

por orët kishin zgjatime vitesh

laura bezdisëse dhe rrjeta

vija shirit-bardha dhe lëbyrja

përpara trupave kishin fluturuar

puthjet e relievit të zhuritur

kësaj vere buzëqeshjesh të arnuara

por se si nxiu dielli i lotuar

dhe mallin tuaj të fërguar

ngriu në zemra e buzë pritjesh

udhëve të gëzimit të pikturuar

me ngjyra të ndezura

rrëshqet akujve të pikëllimit

përmbysen trupat thyhen gjymtyrët

përfytyrimet presin bashkëngjitjet

dhe veniten si bima pa dheun ujin e dritën

lotët mëtojnë të shkrijnë akuj

shndërrohen në akuj

të vetmin shpjegim pa lak

i japin kuptim mërgimit

malli i pjekur u spërkat me gjak

për të mos u djegur e shkrumbuar për së gjalli

tej cakut të barit të djegur të një livadhi

mall i prerë

pemët e prisnin pjekjen e frutave me shikimet tuaja

në shpirtra jashtë kalendarit

vjeshtë e shirave të pikëllimit e vajit

Kosovës kaherë i kemi kënduar dhe lotuar

miq të dhimbjes e të gazit

shira dhembshurie prore riguan mbi ne

nëse nuk do të lotoja mbi këtë kamare

djerrina ime do të merrte shtrirje të egër

dyfishohen poret për hyrje trajtash të egra

për gërryerje aortash të zemrës dhe pëlcitje venash

mbi kamaren e shpirt-ndjerëve i falem pikëllimit

merreni dhe hisen time të përdëllimit

amen

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat