I kam lënë poezitë

Kultura

I kam lënë poezitë

Nga: Lulëjetë Dragidella Më: 21 tetor 2021 Në ora: 20:25
Lulëjetë Dragidella

Për të filluar të hënën e ardhshme

Më lindjen e Diellit me intervale

E me vransira të dendura

 

S’jam në greve o popull

 

S’jam, sepse kam lind mes ujqërve

Dhe, me delet me dyer të mbyllura

Privilegj natyre

O vendim obligativ

 

I kam lënë poezitë

Sepse tash jemi një.

 

LISI DHE PLISI

 

Unë jam i gjatë

Unë jam i lashtë

 

Unë jam i gjelbër

Unë jam i bardhë

 

Unë jap hije në tokë

Unë jap krenari në kokë

 

Unë jam më rrënjë

Unë jam më histori

 

Unë jam vetë jeta

Unë jam vetë beteja

 

Unë strehoj një shoqëri

Unë bashkoj një shqiptari

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat