Perëndia e veshi me bardhësi!...

Kultura

Perëndia e veshi me bardhësi!...

Nga: Sami Arifi Më: 13 janar 2022 Në ora: 10:15
Safet Q. Rexhepi

Dëshmori i Kombit Safet B. Rexhepi

Dëshmorit për liri,

Perëndia i dha bardhësi!

Bukurinë ia madhëroi Zoti,

edhe dimrit kur ndryshon moti!

Me gjurdinë e plis të bardhë,

Perëndia i dha pamjen n’Tokë;

si njeriut të parë!

E hijeshoi pamjen e tij,

si engjull në gjithësi!

N’pavdekësi mbetën gjithnjë,

ata që për jetë sollën liri!

Perëndia e veshi me bardhësi,

shenjëtorin e lavdisë!... për njerëzi!...

Me gjurdinë e plis të bardhë,

me pamje t’lashtësisë sonë;

pellazgo-iliro-shqiptar!...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat