Tufë poezish nga Remzi Limani

Kultura

Tufë poezish nga Remzi Limani

Nga: Remzi Limani Më: 15 janar 2022 Në ora: 16:48
Remzi Limani

Verbëri

Ti bukuri e ligë syfshehur,

nuk je asgjë tjetër, sall një rrjedhë e shtigjeve të errësirës së ngjeshur.

Ndaj, mos u krekos me yjet sipër teje të ndezur.

Yjet me shkas ndriçojnë mendimet e tua, asnjëherë të gdhendura me dashuri, të cilat udhëtojnë ditëve me shi dhe kurrnjëherë nuk i zë faqja e dellit që vë dyzenin e nuseve që derdhin dritë së bashku me hënën shtatëzënë, ballafaquar me dashurinë e zhveshur, ngjitur me gruan e krehur në sy burri.

Në fakt,

Ti nuk di të mëndosh shëndetshëm për t'u ballafaquar me përmbajtjen, siç thotë, Kanti:

“Mendimet pa përmbajtje janë të zbrazëta, intuita pa koncept është e verbër".

Peng nate

Gjithë natën e lume gëzim i qarë,

prisja vetëm një fjalë urimi gruaje, e cila nuk erdhi dot, mbetur peng nate dhe vazhdimisht, syve të mi derdhte terrinë, brigjeve të qepallave veshur mugëtirë e lagur.

Këtë e dija,

por doja të qaja gëzimtar për zërin në të ardhur qiellit të përflakur nga fishekzjarret e derdhura nga kulmi i një dehurie nate pa uratën e zëshme të një gruaje mbetur në kapëcim motmotesh, varur buzëve të terrinës plot dritë në sytë e saj.

Eja

Merri buzët e natës dhe eja

është nata e Vitit të Ri

merr gjithçka që ha nata në ty

merre edhe fustanin e kuq

atë me dekollte të thellë

deri në vijën e vitheve festive

deri në lugun e natës së vakët

ku shkrin bora mes gjokseve tua.

Eja ngrohu me dimrin tim

pa ty nata shtrohet fillikat e vetme

s'ka kush t'u bie daulleve të gjakut askush nuk dëgjohet i gjallë

sall flaka e një qiriri

kollitet nga djegia e heshtjes.

Gjetje e re

E shikoj atë me një fustan të zi të një strukture të shtrenjtë.

Me të njëjtën masë syze të zeza dhe një çantë të kombinuar prej rripi me zinxhir djalli të zi.

shpjegim i panevojshëm...

ajo i dhuroi vithet një donatori të ndyrë.

Tani,

pason blindxhipi i zi për bjonden e kapur.

Menduam kam

Kam gjetur një erë të lehtë

që më shëron krahët e thyer

dhe më çon rrafshit të hapur.

Menduar kam qëmoti

se kam gjetur një lule të vetme

ajo që e bën jetën të pavdekshme

sepse degëzat e frymëmarrjes i mban të fshehura në gji gruaje.

Ajo ndërton qelizat e pavdekshmërisë

vetëm me një gisht mjalti të mbështjellë në mushama shpirti me frymë ëmbëlsie.

Ndaj, pa asnjë dyshim, ajo është një përbërje lulëzimi dhe krijimi i dunave nga përqafimi i erërave të mallit gjithë shpërthime dashurish.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat