Koloneli

Kultura

Koloneli

Nga: Xhevat Dajaku Më: 30 shtator 2022 Në ora: 11:32
Ministri Ahmet Krasniqi, gjatë ceremonisë së betimit të UÇK-së

Sa u përpjek toka me shputën tënde,
Me lule bonsai ndjeu se u stolisë,
Buzëqeshi madhështia për ato vende,
Malet sikur than: Mos na braktisë!

Ishte kohë e trishtë, kaosi e tmerri,
Ishin re të zeza mbi qiellin arbëror,
N'mes bjeshkëve harkore luhej lojë ferri,
Kolonel, ti zbrite si një meteor!

Shkëlqeje unitet, disiplinë e art,
Atë kaos-kozmikë për ta drejtuar,
Sa kozmosi ishte kaosi i lartë,
T'përballesh hatanë, Zoti t'ka dërguar!...

Sa urtë e sa qetë dhe plot dashuri,
E nise ëndrrën e gjatë shekullore,
Shpalose projektin që ruaje në gji,
Projektin final për lirinë hyjnore!!

Por t'heshti nata e u gjymtu Shqipëria,
Kuvenduan malet si rrallë në mes tyre,
Si do e bëj luftën më tej Dardania,
Pa Kryestrategun e asaj natyre!

Xhika

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat