Ndëshkimi me lule - Bota Sot
Ndëshkimi me lule

Kultura

Ndëshkimi me lule

Më: 31 korrik 2017 Në ora: 08:17
Daniel Defoe

Shkrimtari Daniel Defoe, një nga themeluesit e novelës angleze, i njohur për romanin Robinson Kruzo, pikërisht më 31 korrik të vitit 1703, lidhet në Shtyllën e Ndëshkimit publik për krimin e shpifjes pasi kishte botuar një pamflet politik satirik kundër qeverisë, por në vend të goditjes me sende përçmuese; gurë e mbeturina, Defoe u ‘sulmua’ me lule nga njerëzit e mbledhur dhe kalimtarë.

Pas 3 ditësh në shtyllën e ndëshkimit, ai u dërgua në burg nga ku u lirua pas disa muajsh me kusht që të bashkëpunonte duke vepruar si spiun në radhët e kundërshtarëve të qeverisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat