Poema dramatike Gjergj Kastrioti Skënderbeu, përmbyll turneun në Europë - Bota Sot
Poema dramatike Gjergj Kastrioti Skënderbeu, përmbyll turneun në Europë

Kultura

Poema dramatike Gjergj Kastrioti Skënderbeu, përmbyll turneun në Europë

Më: 17 prill 2018 Në ora: 11:35
Xhevat Limani në rrolin e Skenderbeut

Aktori i madh Xhevat Limani, themelues dhe drejtues i Teatrit shqiptar në Amerikë ne mars dhe prill të k?tij viti, përmes poemes dramatike të titulluar “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” ngjallli dhe solli Skenderbeun ne Europ?. Zoti Limani mbajti turne ne Kalabri dhe Sicili, për ta përmbyllur ate me shum? sukses në Stuttgart të Gjermanisë.

Për të përcjellur 63 minuta të përmbushura plot emocione, kishin ardhur personalitete nga bota diplomatike, artistike si dhe shum dashamir të teatrit nga Gjermania, Zvicra dhe Franca. Nga Kosova kishte ardhur zonja Shyhrete Kastrati, drejtoresh e Qendrës kulturore shqiptare për diasporë.

Aktori Xhevat Limani me një përvojë të gjatë si aktor, regjisor dhe autor na solli ne vitin e Skenderbeut një kryeveper prej monologjeve të fuqishme dhe tingullit magjik të sopranes Era Hoxha me nje lehtësi dhe mjeshtri të p?rsosur artistike. Dhe e tëra kjo mveshur me nurin e një misioni, një porosie të madhe kombëtare, për rrugëtimin vetëm shqipërisht të kombit shqiptar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test