Vjen vëllimi i katërt i Elena Ferrantes, “Historia e vajzës së humbur” - Bota Sot
Vjen vëllimi i katërt i Elena Ferrantes, “Historia e vajzës së humbur”

Kultura

E hënë, 22 tetor 2018

Vjen vëllimi i katërt i Elena Ferrantes, “Historia e vajzës së humbur”

Më: 12 qershor 2018 Në ora: 16:11

Botimi i parë i sagës së Elena Ferrantes u shoqërua me enigmën e anonimatit. Kush ishte kjo grua që i përfshiu lexuesit shqiptarë në një botë kaq të ngjashme me atë që po jetonim.

Faqe pas faqe, të gjithë harruan të zbulonin kush fshihej pas këtij pseudonimi dhe gjithnjë e më shumë u përfshinë në historinë e dy heroinave të sagës. Kështu nisi lexuesi të priste me ankth edhe vëllimin tjetër.

Po çfarë e bën këtë sagë kaq të vlerësuar nga kritikët. Cili shtet do të duhet të kandidojë Ferranten për çmimet në letërsi, kur ajo nuk pranon të jetë as më pak e as më shumë se Elena.

Ishte lajmëruar që vëllimi i katërt, “Historia e vajzës së humbur”, të vinte në nëntor, por lexuesit nuk prisnin aq.Ndaj botuesja zgjodhi ta prezantojë në panairin e Prishtinës, duke përmbyllur kështu një sagë, çka është një zgjedhje klasike e vështirë që zgjedhin shkrimtarët të bëjnë sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test