“Të bësh dashuri me një grua dhe flesh me një grua janë dy pasione të ndara” - Bota Sot
“Të bësh dashuri me një grua dhe flesh me një grua janë dy pasione të ndara”

Kultura

E hënë, 22 tetor 2018

“Të bësh dashuri me një grua dhe flesh me një grua janë dy pasione të ndara”

Më: 12 qershor 2018 Në ora: 16:14
Milan Kundera

Të bësh dashuri me një grua dhe flesh me një grua janë dy pasione të ndara, jo vetëm të ndryshme, por edhe të kundërta.Dashuria nuk e ka nevojën për ta ndjerë dëshirën për çiftim ( një dëshirë kjo e cila zgjerohet në një numër të pakufizueshëm të grave), por e ka dëshirën për gjumin e përbashkët (një dëshirë kjo e cila limitohet vetëm tek një grua.)”

“Dashuria është përgjërimi për gjysmën e vetes tonë të cilën e kemi humbur.”

“Dashuria mund të lind nga një metafor e vetme.”

“Dashuria fizike është e paimagjinueshme pa dhunën.”

“Emocioni i dashurisë na jep të gjithë neve një iluzion mashtrues të njohjes së tjetrit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test