Serbia komenton letrat e Trumpit drejtuar Thaçit dhe Vuçiqit - Bota Sot
Serbia komenton letrat e Trumpit drejtuar Thaçit dhe Vuçiqit

Lajme

Serbia komenton letrat e Trumpit drejtuar Thaçit dhe Vuçiqit

Më: 21 dhjetor 2018 Në ora: 08:49
Presidenti amerikan Donald Trump

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë, Veljko Odaloviq ka deklaruar me rastin e letrës së presidentit amerikan, Donald Trump drejtuar homologut të tij serb, Aleksandar Vuçiq dhe atij të Kosovës Hashim Thaçi se tani është e qartë se Shtetet e Bashkuara do të rregullojnë disa marrëdhënie në Prishtinë për shkak të disa “vendimeve të paarsyeshme” që sipas tij “dialogu Kosovë -Serbi ka rënë në krizë”.

Odaloviq, për Radio Televizionin e Serbisë, tha se letra e Trump ishte diçka që do t`i “thëras mendjes” dhe një mesazh me qëllim të mirë për ta bërë dialogun më të fortë dhe për të vazhduar në pozicionet e një kompromisi të përbashkët dhe një zgjidhjeje të qëndrueshm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...